کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

11 اسفند 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

آنتالیا
photo by Sergii Chernov

همیشه اولین دفعه ای که به سوی یک شهر یا کشور جدید راهی می شویم هزاران سوال ذهنمان را درگیر می کند و فکرهایی مثل امنیت آن شهر، نوع برخورد ساکنین با توریست ها، سبک و آداب زندگی خاص آن ها، بهترین جاهای دیدنی و... همه ی انرژی ما را می گیرد و لذت سفر را به دلهره و نگرانی تبدیل می نماید.

در گذشته بهترین راهِ کم کردن نگرانی ها در این باره پرس و جو از اطرافیان بود و باید حسابی جست و جو می کردیم تا اطلاعات درستی درباره ی مقصد مورد نظرمان بیابیم اما این روزها با پیشرفت رسانه های جمعی تبادل اطلاعات آسان تر شده است و به راحتی می توانید تجربیاتی که دیگران در سفرهایشان داشته اند و مشکلاتی که سر راهشان قرار گرفته را مطالعه نمایید.

به همین دلیل امروز شهر آنتالیا را هدف قرار داده ایم، زیرا هم اکنون از جمله مقاصد محبوب نزد ایرانی هاست. تعدادی از نکات مفیدی که گردشگران بیان کرده اند و امیدوار بودند که کاش پیش از سفرشان می دانستند را با هم مرور می کنیم، خواندن این مطلب به شما کمک خواهد کرد که دیدی واقعی تر نسبت به شهر آنتالیا پیدا کنید و در مواجهه با برخی مشکلات آمادگی داشته باشید.

با کارناوال همراه باشید تا سعی کنیم سفری خوب و امن را به شهر زیبای آنتالیا در کشور ترکیه تجربه کنیم.

راهنمای سفر به آنتالیا
راهنمای سفر به آنتالیا

1- باهوش باشید

ساکنان شهر آنتالیا مردمانی بسیار مهربان و خونگرم هستند و بدون شک اگر مشکلی برای شما پیش آید شما را راهنمایی خواهند کرد، حتی اگر با آن ها صمیمی شوید امکان دارد شما را برای صرف غذا یا یک فنجان نوشیدنی به منزلشان دعوت کنند زیرا غذاهای مردمان ترکیه بسیار زبانزد و معروف است.

نکته ی مهم اینجا است که باید در روابطتان با مردمان آنتالیا هوشمند عمل کنید زیرا برخی از آن ها بخصوص مردان با چرب زبانی شما را فریب می دهند تا از گردشگرانی مثل شما پول در بیاورند. چهره ی شاد و لبخندی که بر لب دارند اعتماد شما را به خود جلب می کند و همه ی سخنانشان را باور می کنید.

پیشنهاد می کنیم در برخورد با افراد ناشناس، تمام شرایط را بررسی و هوشمندانه عمل کنید.

آنتالیا
آنتالیا

2- پول نقد همراه داشته باشید

در آنتالیا هم لیر و هم دلار به کارتان می آید بنابراین هر دو را همراه داشته باشید تا در مواقع مورد نیاز از آن ها استفاده کنید، حتی اگر یورو هم داشتهذباشید در برخی مواقع می توانید از آن استفاده کنید. بنابراین برایتان راحت تر است که از ابتدا دلار و لیر و حتی یورو همراه داشته باشید تا نیازمند تبدیل ارز در آنتالیا و ایستادن در صف های طولانی صرافی ها نشوید.

نکته ی دیگر این که اگر کارت اعتباری ندارید همراه بردن پول نقد را در همه جا فراموش نکنید زیرا ممکن است در هر لحظه به آن نیاز پیدا کنید.

آنتالیا

3- به پوششتان توجه کنید

در آنتالیا فرهنگی مخلوط از شرق و غرب حکم فرماست. شما می توانید با حجاب کامل و هم بدون حجاب در جامعه ظاهر شوید اما ما توصیه می کنیم حجاب معمول و متوسطی را برای خود در نظر بگیرید تا از این گونه دغدغه ها دور شده و مسبب ناراحتی قشری از جامعه نباشید.

توجه کنید که بافت سنتی آنتالیا هنوز پا برجاست و افرادی که به رعایت حجاب اهمیت زیادی می دهند هم در این شهر وجود دارند و عدم رعایت حجاب معمول جامعه و پوشیدن لباس های نامناسب آن ها را آزار می دهد.

آنتالیا

4- توجه به سرویس بهداشتی

در آنتالیا سرویس بهداشتی هایی مثل آن چه در ایران یافت می شود، وجود دارد که برای بسیاری از گردشگران اروپایی و آسیایی امری عجیب است، خوشبختانه ما ایرانی ها از این نظر مشکلی نداریم اما باید در نظر داشته باشید که همه ی سرویس های بهداشتی به شکل ایرانی نیستند و اتفاقا سرویس های فرنگی بیشتر کاربرد دارند.

همانطور که ذکر کردیم آنتالیا شهری کاملا توریستی است به همین دلیل تلاش شده که سرویس های بهداشتی مدرنی در مراکر عمومی این شهر بکار رود، اگر به نوع خاصی از توالت عادت دارید حتما به این موضوع توجه داشته باشید و بعد از رسیدن به مقصد به سرویس های بهداشتی دقت نمایید.

همچنین برای استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی در بسیاری مکان ها باید سکه پرداخت نمایید، بنابراین کمی پول هرد نقد هم همراه داشته باشید.

آنتالیا

5- تا حدودی تُرکی بلد باشید

در آنتالیا اغلب توریستان به زبان انگلیسی با اهالی شهر ارتباط بر قرار می کنند به همین دلیل در بسیاری موارد شاهدیم که دو طرف نمی توانند به خوبی با هم تعامل داشته باشند و دچار مشکل می شوند بنابراین پیشنهاد می کنیم مکالمات اولیه را به زبان ترکی یاد بگیرید تا سفر شیرین تری به آنتالیا داشته باشید. البته مردمان این شهر صبور هستند و به شما در بیان مقصودتان کمک می نمایند. بنابراین اگر زمانی برای یادگیری کلمات اولیه ندارید جای نگرانی نیست اما دانستن کمی ترکی توصیه می شود.

آنتالیا
آنتالیا

6- با فرهنگ غذایی ترکیه آشنا باشید

در کشور ترکیه به ویژه شهر های مهمی چون آنتالیا انواع و اقسام غذاهای ترکی ارائه می شود که هریک طعم و رنگ خاصی دارند و بخصوص اگر تا به حال خوراکی های ترک را امتحان کرده اید چشیدن این غذاها برایتان بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

گردشگرانی که با غذاهای ترکی آشنایی ندارند اغلب خوراکی های زیادی سفارش می دهند و علاقه دارند ت