کارناوال - راهنمای سفر

غار خربس قشم

استان هرمزگان، جزیره قشم، 15 کیلومتری شهر قشم

3.5

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 7 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی

امروز چهارشنبه 08:00 صبح تا 19:00

هزینه

2000 تومان

همه چیز درباره غار خربس قشم

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

15 مهر 1397

به روز رسانی

10 تیر 1398

معرفی /

غار خربس قشم | رمزآلودی در دل صخره ها

سفر به هر نقطه از ایران، مانند باز کردن کتابی تازه است که می توانید حقایق جالبی را در آن کشف کنید. در شهرهای مختلف این سرزمین، جاذبه های متفاوتی وجود دارد و هر اقلیم با جلوه ای خاص شما را حیرت زده می کند و خاطره ای تازه برای تان می سازد.

وجود خلیج همیشه فارس، در جنوب ایران، جلوه ای دیگر به این خطه از سرزمین عزیزمان بخشیده است. جزیره های زیادی در میان این آب ها قرار دارند که هر یک زیبایی های خاصی را در خود جای داده اند. در میان این جزایر، قشم یکی از دیدنی ترین هاست که دنیای متفاوتی در خود دارد. با ورود به این جزیره، سفری در تاریخ می روید، تعدادی از شگفتی های طبیعت را می بینید، قدمی در سواحل زیبا می زنید و از جلوه های فرهنگی و مردمش غرق در لذت می شوید.

از جمله دیدنی هایی که در این جزیره می توانید به سراغش بروید، غاری در نزدیکی شهر قشم است که رمز و رازهایی از گذشته را در خود دارد. جایی که در دالان هایش می توانید خیال بافی کنید و افسانه بسازید. وسوسه دیدن این غار کارناوال را نیز به قشم کشانده است و می خواهد با شما به سراغ این جاذبه برود. با ما باشید و سفری تازه را تجربه کنید...

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

چرا غار خربس؟


  • یکی از دیدنی های جالب توجه جزیره قشم است.
  • دنیایی رازآلود دارد که می تواند برای شما جذاب باشد.

مناسب برای


عموم مردم با توانایی بالارفتن از پله ها

افراد علاقه مند به مکان های رمزآلود

نامناسب برای


سالمندان و افراد دارای مشکل زانو و .. که توانایی بالارفتن از پله های زیاد را ندارند.

معلولان حرکتی ملزم به استفاده از ویلچر

Saeed Zare | IRNA 

آشنایی با غار خربس | رمزآلودی کهن

شاید آنچه که در ابتدا از سفر به قشم در ذهن تان شکل می گیرد، سواحل زیبا و حال و هوای سنتی و یا جاذبه های طبیعی آن است؛ اما این جزیره تاریخ طولانی برای خود دارد. همین باعث شده تا جاذبه های تاریخی نیز جایگاهی در آن داشته باشند و نشانه های آنها را در گوشه و کنار جزیره ببینید. غار خربس در فاصله چند کیلومتری از شهر قشم، یکی از آنهاست. غاری انسان ساخت با معماری دستکند که سرگذشتش هنوز هم در هاله ای از ابهام قرار دارد.

این غار در ادامه چین خوردگی های رشته کوه زاگرس ایجاد شده و در میان تپه‌ های مرجانی کوچک و بزرگ جای خوش کرده است. این چین خوردگی ها از پدیده های کهن زمین شناسی به حساب می آیند و اهمیت زیادی دارند. کارشناسان قدمت این غار را به دوران مادها نسبت می دهند و همین کافیست تا شمار سال هایی که این غار در این نقطه بوده از دست تان در برود. ساختار غار شباهت زیادی به دخمه های آذربایجان، کردستان، لرستان، بوشهر، اهواز و شوشتر دارد و توجه هر کسی را به خود جلب می کند. 

ارتفاع دیواره‌های صخره‌ ای غار به 20 تا 30 متر می رسد. نکته دیگر درباره این غار آن است که خربس در واقع مجموعه ای از 4 دهانه غار است که بر بدنه كوهی مشرف به ساحل جنوبی جزیره شکل گرفته اند و به هم راه دارند. برای همین امروزه برخی آن را با نام غار خربس و برخی با عنوان غارهای خربس می شناسند. 

محققان این غار را نیایشگاه پیروان مهرپرستی می دانند و معتقدند این مکان جایی برای پرستش آناهیتا (خدای آب) بوده است؛ اما این تنها یک نظریه است و افسانه های پیرامون این غار تمامی ندارند. هنوز هیچ کس نتوانسته به طور قطع پرده از رازهای این غار بردارد. 

دلیل شکل گیری

خربس در نتیجه دو عامل به شکل امروزی خود در آمده است؛ در ابتدا گذشت زمان و فروکش کردن آب دریا باعث شده تا کوه با حفره‌هایی تو در تو پدیدار شود و گرداب و تخلیه ماسه‌ها از حفره سنگ‌ها شکل اولیه آن را پدید آورد. سپس انسان ها با کندن دیواره ها و انجام کنده کاری ها، به آن شکلی تازه بخشیده اند. آنها به مرور زمان و براساس نیازهای شان، شکل و ساختار این غار و دیواره های آن را تغییر داده و کاربری های تازه ای به وجود آورده اند.

Saeed Zare | IRNA 
Saeed Zare | IRNA 
Saeed Zare | IRNA 

چه چیزی در غار انتظارتان را می کشد؟

در ظاهرِ این غار تنها سوراخ هایی بزرگ را می بینید که گویی حکم پنجره را دارند. با دیدن ظاهر ساده این غار، ممکن است کمی توی ذوق تان بخورد و از اینکه راه را برای دیدنش آمده اید پشیمان شوید؛ اما همین که از تعداد زیادی پله کوتاه بالا بروید و به ورودی برسید همه این فکرها را دور می ریزید. در پاى دهانه این غار برکه اى وجود دارد که آب باران در آن جمع می شود و در بیشتر ایام سال به جز مواقع بى‌بارانى آب دارد. به محض ورود به غار نسیم خنکی به صورت تان می خورد و این می تواند بهترین استقبال یک جاذبه از شما باشد. 

با نور دنیای بیرون خداحافظی کنید و خودتان را به دالان ها بسپارید. در ادامه وارد جادوی دالان های تو در توی غار می شوید و در هر قدم بهانه ای برای ایستادن و تماشا کردن شگفتی ها پیدا می کنید. 

1- فضاهای موجود در غار

9 روزنه موجود در دیوار کوه، ورودی های غار را تشکیل می دهند؛ 6 روزنه در بالا، 2 تا در وسط و یکی در پایین. گرچه امروزه تنها از یک روزنه وارد می شوید و پس از پایان بازدید از یک روزنه دیگر به خارج از غار می روید. پشت این روزنه ها تالاری بزرگ قرار دارد که دو تاقچه‌ کوچک در آن دیده می شود که احتمالا جاچراغی بوده اند. پس از ادامه بازدید در محیط داخلی غار، تالارها، دهلیزها، اتاق ها، چشمه ها و روزنه های دیگر را می بینید که همگی به هم راه دارند و بازی هزارتو را برای تان تداعی می کنند. ابعاد این اتاق ها و تالارها از 4 در 5.5 متر تجاوز نمی کند و تالار بزرگ غار حدود 25 مترمربع وسعت دارد. روزنه های غار رو به شمال و جنوب هستند و نشان می دهند که روزگاری مردمی در این غار حضور داشتند.

Saeed Zare | IRNA 

2- نقش و نگارهای غار

شاید در ابتدا تنها تودرتو بودن غار نظرتان را جلب کند؛ اما کمی که به دیواره ها دقت کنید آثار جالبی را بر روی آنها می یابید. در اینجا می توانید صدف ها را ببینید که حکایت از غرق بودن این غار در دریا در گذشته های دور دارد. رد کنده کاری ها به خوبی در غار مشهود است و می توانید با خیال بافی تان اشکال جالبی را در میان آنها بیابید. نقش و نگارها، حکاکی ها و تصویرگری های این غار قوه تخیل شما را به خوبی به کار می اندازند.

البته هنرمندان سنگ‌تراش نیز بیکار نمانده اند و در سمت راست غار، دهلیزها و دالان های جدیدی ایجاد کرده اند که به زیارتگاه شهرت دارند. این دالان ها و دهلیزها به وجود آمده اند تا کمکی برای درک ساختار قدیمی این غارها باشند. در این دالان های تازه طرح‌هایی شبیه طرح های باستانی می بینید که کنده کاری شده اند. این کنده کاری ها در عین زیبایی، طرح شان به گونه ای است که لطمه ای به اصالت غار وارد نکند.  

Saeed Zare | IRNA 
Saeed Zare | IRNA 

3- روزنه هایی برای تماشای چشم انداز

به هنگام بازدید از غار خربس، به روزنه هایی برخورد می کنید که نرده هایی چوبی در جلوی خود دارند. این روزنه ها بخشی از نور غار را تامین می کنند؛ البته کاربردشان در گذشته فقط این نبوده و می توانستند حتا ورودی های غار باشند. وقتی به این روزنه ها می رسید نمی توانید در برابر تماشای چشم انداز بیرون مقاومت کنید. از آن بالا می توانید فضای سبز کوچک و محدود پایین غار را ببینید و دیدی وسیع به محدوده داشته باشید.

Photo by : Mohammad Hassan Salavati | YJC
Saeed Zare | IRNA 

تاریخچه غار خربس

پیش از آنکه این منطقه به سبب وجود این غارها اهمیت پیدا کند، روستایی به نام خوربیز یا خربس در اینجا وجود داشته است که قدمت آن به دوران ساسانیان باز می گردد. خربس در آن زمان روستایی آباد و پر رونق بود؛ سکونتگاهی امن در میان تپه های کوتاه و بلند مرجانی که به صورت دایره وار آن را احاطه کرده بودند. 

حالا از این روستا تنها دشتی از ویرانه ها باقی مانده است؛ اما گفته می شود حداقل تا زمان ساسانیان مردم در آن سکونت داشتند و سیاحان و کشتى‌بانان در آن تردد می کردند. این ارتفاعات همگى مشرف به شهرند و شهر تا دریا فاصله کوتاهى دارد. یکی از نشانه هایش برکه یا آبدان بزرگى با طاق گهواره‌اى است که قدمت سکونت در این منطقه را تا دوره ساسانی نشان می دهد.

اگر در دشت ویرانه های خربس، رو به شمال بایستیم، آثار ساختمانی قلعه مخروبه ‌اى از سنگ را می بینیم که به دوران صفویه تعلق دارد. احتمال می رود که پس از دوران صفویه، سنگ چین های آن را بازچینی کرده باشند؛ اما همان بازچینی ها هم فروریخته اند. 

در روبه روی این قلعه به گورستانی باستانی بر می خورید که گورهاى پیش از اسلام و بعد از اسلام در آن دیده می شود و مشرف به دهانه غارهای خربس قرار دارد. حالا این غار از آثار انگشت شمار باقی مانده از خربس پررونق است. غاری که از نظر زمین شناسی قدمت زیادی دارد و تردد انسان در آن را به دوران مادها نسبت می دهند. خربس را از نظر نماسازى، شبیه به معبد یا آرامگاه صخره‌اى «کلات خورموج» در دامنه‌ی‌ کوه مُند بوشهر می دانند و بسیاری معتقدند که هم‌جوارى این محل با روستای خربیز حکایت از آن دارد که در دوره‌ مادها یک تمدن بزرگ پیشرفته در جزیره وجود داشته است.

Photo by : Saeed Zare | IRNA

کاربردهای مبهم غار خربس

از آنجا که اسناد یا شواهد خاصی برای این غار و سرنوشتش وجود ندارد همه چیز بر پایه حدس و گمان و افسانه های محلی است. در اینجا به برخی کاربری هایی که برای غار آورده اند اشاره می کنیم:

1- پرستشگاه آیین مهرپرستی

قرارگیری غار در ارتفاع باعث شده تا بسیاری به این فکر بیفتند که اینجا پرستشگاه مهر و الهه‌ میترا بوده است. مِهرپرستی یا آیین مهر آیینی بر پایه پرستش «میترا» در دوران پیش از آیین زرتشت پدید آمد. مهر یا میترا یکی از کهن ترین اسطوره های بشری هستند که ریشه شان به اقوام آریایی نخستین باز می گردد. داستان مهر آن قدر در دنیای باستان و بین ملل گوناگون پیچید که از شکل اسطوره‌ای در آمد و به عنوان یک آیین اجتماعی و مذهبی در نظر گرفته شد.

گفته می شود که پیروان این آیین در غار خربس به نیایش می پرداختند و حتا برخی بر این باورند که از تالار غار برای مراسم یادبود اموات شان استفاده می کردند. 

Photo by : Unknown

2- استودان زرتشتی ها

وجود استودان زرتشتی ها هم یکی از کاربردهایی است که برای این غار مطرح می کنند. استودان به معنای جایگاه نگهداری استخوان است و یکی از محل های مرتبط به دین زرتشتی به شمار می رود. بر اساس باوری کهن در آیین زرتشتی، مردگان به خاک سپرده نمی شوند بلکه خوراک پرندگان می شوند و تنها استخوان های شان بر جای می ماند. استودان جایی بود که این استخوان ها نگهداری می شد و معمولا به صورت‌های منتظم و چهارگوش یا نامنتظم و ساده در کوه بود. استخوان مردگان پس از پوسیدن یا خورده شدن گوشت به استودان انتقال می یافت و به گونه ای در آنجا معدوم می شد. گفته می شود غار خربس زمانی یکی از استودان های زرتشتیان بوده است و پس از اینکه عده ای از مردم به این دین گرویدند استخوان های مردگان شان را به اینجا می آوردند. برای آشنایی با یکی از دخمه ها و استودان های زرتشتیان در یزد، به لینک زیر بروید:

ورود به صفحه اختصاصی معرفی دخمه زرتشتیان در یزد

Photo by : Saeed Zare | IRNA

3-  پناهگاهی برای مردم بی دفاع

نظریه دیگری وجود دارد که غار خربس را پناهگاه مردم می داند. در گذشته وقتی دزدان دریایی پا به جزیره می گذاشتند و به غارت اموال می پرداختند داشتن یک پناهگاه امن نیازی مهم بود. مردم برای حفاظت از خود حفره هایی درون غار حفر کردند. این حفره ها در زمان خطر، جان‌پناه کودکان، زنان و کهنسالان می شدند و مردان جوان هم به جنگ با مهاجمان می رفتند. در غارها آب و غذا و سنگ‌هایی برای پرتاب و دفاع وجود داشت. 

Photo by : Unknown

امکانات غار خربس

نکته ای که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کند، امکانات موجود در یک جاذبه است. در خربس به این امکانات دسترسی دارید: سرویس بهداشتی و مغازه ای برای تهیه خوراکی و صنایع دستی

نکته مهم این است که غار خربس پارکینگ ندارد اما جلوی درب ورودی آن به راحتی می توانید پارک کنید.

Photo by : Saeed Zare | IRNA
Photo by : Mohammad Hassan Salavati | YJC

راه دسترسی

آدرس: استان هرمزگان، جزیره قشم، 15 کیلومتری شهر قشم

برای رسیدن به غار خربس باید وارد جاده قشم به روستای رمچاه شوید، در میان راه تابلوی راهنمایی وجود دارد که شما را به خارج از جاده و غار خربس راهنمایی می کند. 

اطلاعات بازدید

زمان بازدید: همه روزه از 08:00 تا غروب آفتاب

هزینه ورودی: 2000 تومان

دیدنی های دیگر قشم

در سفر به قشم علاوه بر بازدید از خربس می توانید به سراغ جاذبه های دیگر نیز بروید. در ادامه نام این جاذبه ها و فاصله شان با خربس را برای تان آورده ایم:

دره ستارگان | 9.2 کیلومتر

قلعه پرتغالی ها در شهر قشم | 14 کیلومتر

جزایر ناز | 16.1 کیلومتر

مراکز خرید درگهان | 15 کیلومتر

Shirin Golzar 

خربس، پناهگاه جانداران

بر اساس گفته های مردم در ارتفاعات صخره‌ای بالای غار خربس، یک جفت عقاب ماهیگیر آشیانه دارند و در همان جا تخم می‌گذارند. بد نیست بدانید این عقاب ها از گونه های نادر جهان به شمار می روند و جانوران جالب توجهی هستند.

در حفره‌های زیرین یعنی بخش انبار ذخایر غار و گوشه های غار خفاش‌ های دم موشی لانه دارند. این نوع خفاش‌ از گونه های در حال انقراض است و نیاز به مراقبت دارد. حالا غار خربس این خفاش‌ها را در آغوش امن خود گرفته است.

Photo by : Unknown

توصیه های کارناوالی

شاید فکر کنید که این غار انسان ساخت است و پر از رد تیشه، پس می توان بر روی دیوارهای آن نقاشی کرد و یادگاری از خود به جای گذاشت. یادتان باشد این اثر کهن با همین نقش و نگارهای قدیمی اهمیت پیدا می کند و هر گونه آسیب به آن از ارزشش می کاهد. برای احترام به ثروت ملی از هرگونه علامت گذاری روی دیواره ها خودداری کنید.

در بازدید از غار مراقب کودکان تان باشید. نرده های چوبی روزنه ها چندان قابل اعتماد نیستند و صرفا جهت هشدار نصب شده اند.

Mohammad Hassan Salavati | YJC 
Mohammad Hassan Salavati | YJC 

سخن آخر

سفری به قشم داشتیم تا سر از کار جاذبه ای پر رمز و راز درآوریم. به خربس رفتیم، چشم مان را به دالان هایش دوختیم تا در پس آنها به رازهایش دست یابیم. شما هم دست به قلم شوید، قشم را در مقاصد مورد نظرتان برای سفر بنویسید و فرصت مناسبی را برای سفر به این جزیره و بازدید از این غار رمزآلود بیابید.

آیا تا به حال به قشم سفر داشته اید؟

چه نظری در مورد غار خربس دارید؟

منتظر دیدگاه های تان هستیم...

اگر می خواهید تجربه های سفر و تصاویرتان را با خانواده کارناوال به اشتراک بگذارید، به لینک زیر بروید و در چند ثانیه به جمع کارناوالی ها بپیوندید.

کـــــــــارناوالی شـــــــــو

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.5

بررسی شده توسط کارناوال

ارزش تاریخی(عالی) 5
ارزش معماری(عالی) 5
امکانات اولیه(عالی) 5
شرایط نگهداری(خوب) 4
سهولت در دسترسی(عالی) 5
امکانات ویژه بازدید(معمولی) 3

نقاط قوت

  • غاری رمز آلود و جذاب
  • جاذبه ای با قدمت زیاد و بسیار ارزشمند

نقاط ضعف

  • تبلیغات و اطلاع رسانی ضعیف
  • نبود راهنما

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 7 رای

3.5

زوج

1

خانواده

1

دوستان

1

آیا بازدید از غار خربس قشم را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
ارزش بازدید(معمولی) 2.7
امکانات اولیه(خوب) 4.2
شرایط نگهداری(خوب) 3.5
سهولت در دسترسی(خوب) 3.8

غار خربس قشم را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
شروین

4.6

با اینکه بارها به قشم سفر کردم اما بازم سفر به قشم برام جاذبه خاصی داره. مخصوصا ساحل های تمیز و بکرش و دلفین های آزاد. کاش کسایی که به قشم سفر می کنن یه روز هم به جزیره هرمز برن و جادوی رنگ ها رو در اونج رو هم ببینن. مثلا رنگ آب دریا در ساحل نقره ای به خاطر نوع خاکش، قرمزه. یکم اونورتر ساحل به رنگ دیگه است و بازم رویایی. چیزایی که اگه هر جای دیگه دنیا بود، میلیون ها توریست رو جذب می کرد. از زیبایی های جنوب هر چی بگیم کم گفتیم. خوشمزه ترین میگوی عمرم رو در قشم خوردم. غذاهای دریایی اش همه عالیه. همیشه به سفرهای خوب

سفر با دوستان
تجربه سفر شروین به غار خربس قشم

انتشار: 03 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
kamal yari

عالی بود تشکر

تجربه سفر kamal yari به غار خربس قشم

انتشار: 13 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
نیلوفر سازگار

3.1

از خنک بودن داخلش تو گرما که بگذریم که کلی حال آدم رو خوب میکنه بنظرم خیلی خاصنبود چندتا تونل بود فقط . جاهای خیلی بهتر هست تو قشم برای رفتن و لذت بردن .

تجربه سفر نیلوفر سازگار به غار خربس قشم

انتشار: 05 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

mahkameh
پرسش:

سلام تور برای بازدید از غار خوربس هم دارید؟

کارناوال
در پاسخ به mahkameh :

سلام دوست عزیز

خیر در حال حاضر توری برای بازدید از این جاذبه نداریم.

انتشار: 07 اسفند 1398

انتشار: 07 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست