کارناوال - راهنمای سفر

پل الکساندر سوم پاریس

فرانسه، پاریس، خیابان شانزلیزه، خیابان وینستون چرچیل، پل الکساندر سوم

4.8

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 3 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 ساعت

ساعت دسترسی

امروز دوشنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره پل الکساندر سوم پاریس

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

04 اردیبهشت 1397

به روز رسانی

03 آذر 1398

معرفی /

پل الکساندر سوم پاریس | جاذبه ای متفاوت در پایتخت فرانسه

بعضی شهرها در دنیا وجود دارند که هرقدر در آن ها گشت و گذار کنید باز هم دیدنی هایی دارند که شما را شگفت زده خواهند کرد. یکی از این شهرهای جذاب و معروف، پاریس، پایتخت کشور زیبای فرانسه است. 

همه پاریس را با برج ایفل منحصر به فرد و موزه فوق العاده لوورش می شناسیم؛ اما در حقیقت پاریس گنجینه های بسیار متعددی در خود دارد که شاید تا به حال نام همه آن ها را نشنیده باشید. این شهر زیبا و تمیز ساختمان های کهنی را در خود جای داده که با نگاه کردن به آن ها غرق در حیرت خواهید شد. ما در کارناوال سعی داریم که به مرور شما را بیشتر با دیدنی های این دیار آشنا کنیم و اطلاعات بیشتری درباره دیدنی های شهر پاریس که در اروپا بسیار مشهور هستند، به دست بیاوریم.

امروز می خواهیم به پلی مشهور در پاریس سر بزنیم؛ سازه ای که لقب موزه روباز پاریس را از آن خود کرده است. از روی پل الکساندر سوم عبور خواهیم کرد؛ پلی روی رود سِن که با گذر از آن هم می توانید از منظره زیبای رود لذت ببرید و هم به تماشای مجسمه های کوچک و بزرگش بپردازید. پل الکساندر سوم از مشهورترین پل های فرانسه به شمار می آید و بسیاری از گردشگرانی که به پاریس می روند از این پل نیز عبور می کنند. با کارناوال همراه باشید تا بیشتر با دلایل شهرت پل و ویژگی های ظاهریش آشنا شویم.ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به پاریس

Photo by : Unknown

چرا بازدید از پل الکساندر سوم؟


 • از مهم ترین پل های فرانسه به شمار می رود.
 • مجسمه های متعددی روی آن ساخته اند که هر یک بسیار دیدنی هستند.
 • این پل روی رود زیبای سِن قرار دارد و با رفتن به روی آن می توانید مناظر جذابی را تماشا کنید.
 • برای زیباتر کردن پل الکساندر از هنرهای نو و به خصوص مجسمه سازی مدرن استفاده شده است.
 • یکی از زیباترین پل های ساخته شده بر روی رودخانه در سطح جهان به شمار می آید.
Manjik photography 
Marcello Ceraulo 

معرفی پل الکساندر سوم پاریس | Pont Alexandre III

رود سن پرآب ترین رودخانه فرانسه است که درست از میان شهر پاریس می گذرد. پل های گوناگونی روی این رود معروف ساخته اند که یکی از مهم ترین آن ها پل الکساندر سوم است. در سال 1896 میلادی شروع به ساخت این سازه کردند تا عبور و مرور بومیان و گردشگران شهر آسان تر شود. امروزه اغلب گردشگرانی که می خواهند از خیابان معروف شانزلیزه به سوی برج ایفل (یا بالعکس) بروند، مجبورند از پل الکساندر عبور کنند. این سازه زیبا دو لاین برای اتومبیل ها و دو لاین برای دو چرخه سواران و دو لاین پیاده رو دارد. هر چه به این پل نزدیک تر شوید بیشتر رنگ خاکستری و ستون هایش که با هنرمندی ساخته شده اند، توجه شما را به خود جلب می کنند.

البته تنها دلیل ساخت این پل، سهولت رفت و آمد نبود بلکه آن را به دلیل برگزاری نمایشگاه بزرگ یونیورسل (The Exposition Universelle) سال 1900 ساختند. این نمایشگاه از مهم ترین رویدادهای اروپاست و شهرت جهانی دارد. سازندگان پل می خواستند تا سازه ای داشته باشند که نمادی از تاریخ و در عین حال هنر معاصر فرانسوی ها باشد بنابراین سعی کردند به بهترین وجه ممکن پل را بسازند.

این پل به قدری زیباست که به آن موزه روباز (En Plein Air) پاریس نیز می گویند. طول پل الکساندر 160 متر و عرضش 40 متر است و یک قوس بزرگ دارد. این پل هم برای عبور اتومبیل ها مناسب است و هم عابران پیاده. نکته ای که این سازه را از دیگر همتایانش متمایز می کند، چهار مجسمه بزرگ برنزی آن است. چهار مجسمه اسب بالدار در چهار گوشه این پل ساخته شده که روی پایه های بلندی نصب هستند و از چندین متر دورتر به چشم می آیند. علاوه بر این چهار مجسمه معروف، تندیس های دیگری نیز روی پل الکساندر به چشم می خورند که در قسمت های بعدی بیشتر با آن ها آشنا خواهیم شد؛ اما به طور کلی سعی شده تا هر یک از تندیس های روی پل سمبل اوضاع فرانسه در یک دوره از تاریخ باشند.

شاید برای تان سوال پیش آمده باشد که علت نام گذاری این پل زیبا چیست؟ باید بگوییم که این سازه را به افتخار الکساندر سوم، الکساندروویچ (Tsar Alexander III) چنین نامگذاری کردند. او که با لقب صلح طلب شناخته می شد باعث رونق روابط میان روسیه و فرانسه شد به همین خاطر برای ادای احترام به خدمات او، نام این پل زیبا را الکساندر سوم نهادند.

حالا که کمی با ویژگی های کلی پل الکساندر سوم پاریس آشنا شدید در ادامه بیشتر به ویژگی های ظاهری و ساخت و ساز این بنا خواهیم پرداخت.

Xavier LAROSE 

تاریخچه پل الکساندر سوم پاریس

پل الکساندر سوم نمادی از هنر و شکوه است. هر دو طرف این سازه با آثاری دست ساز تزیین شده اند تا درخور مردمان هنرمند این خطه از فرانسه باشند. ساخت این پل با شکوه بین سال های 1896 تا 1900 به طول انجامید و در طول این چهار سال هنرمندان مجسمه ساز و معمار مختلفی به ساخت و تکمیل پل کمک کردند.

در سال 1892 میلادی پیمانی نظامی بین کشور فرانسه و روسیه بسته شد. پیش از این پیمان، فرانسه دچار انزوایی بیست ساله در اروپا بود. اتحاد فرانسه و روسیه برای فرانسوی ها گامی بلند به سوی پیشرفت بود. به همین سبب نام پل را الکساندر سوم یکی از تزارهای روس گذاشتند.

موقعیت پل الکساندر را طوری ساختند که از یک سو رو به بانک بزرگ شهر و از جهتی دیگر رو به روی قصر بزرگ پاریس باشد. این گونه، عابران این پل می توانستند هنگام عبور از این گذرگاه به وضعیت اقتصادی، سیاسی و تاریخی فرانسه بیندیشند زیرا قصر و بانک معروف شهر در تمام طول مسیر پیش روی شان قرار می گرفت. بنابراین انتخاب مکان ساخت پل نیز کاملا حساب شده بود.

Photo by : Unknown

ساخت و ساز پل الکساندر سوم پاریس

همان طور که اشاره ای داشتیم پل الکساندر سوم یک قوس دارد، قوسی کشیده و کم شیب. کاملا واضح است که سازنده های زبردست پل می خواستند که اثرشان در عین ابهت سادگی خود را حفظ کند به همین خاطر به یک قوس بسنده کرده اند. این قوص فولادین در بالاترین قسمت 6 متر ارتفاع دارد.

از ویژگی هایی که باعث جلوه گری هرچه بیشتر پل الکساندر سوم شده، استفاده از رنگ طلایی در آن است که چهره ای سلطنتی و لوکس به این سازه بخشید. به سبک ساخت این پل، هنر نو، نوهنر یا آرنووُ (Art Nouveau) گفته می شود. ویژگی اصلی این هنر استفاده از هنرهای گوناگون تزیینی برای زیباتر کردن بناهاست. در هنر نو از ساختارهای طبیعی مانند گل و گیاهان به وفور استفاده می شود و هنرمندان این سبک به استفاده از خطوط منحنی علاقه زیادی نشان می دهند.

در حقیقت هنر نو برای مخالفت با هنر آکادمیک به وجود آمد زیرا هنر آکادمیک قوانین خشکی داشت که دست هنرمند را می بست و جایی برای پیاده کردن ایده های گوناگون نیز نداشت. البته باید بدانید که هنر نو تنها مختص به معماری نبود و در نقاشی، شیشه گری، بافندگی و... نیز به کار می رفت.

هنر نو باعث شد تا آثار متعددی در سراسر اروپا ساخته شوند و به همین دلیل چهره شهرها جذاب تر از قبل شد. در پل الکساندر سوم نیز جذابیت هنر سازندگان را مشاهده خواهید کرد زیرا آن ها توانسته اند خیلی ساده قسمت هایی از تاریخ فرانسه را روایت کنند و وارد حاشیه نشوند.

افراد زیادی در ساخت پل الکساندر نقش داشتند؛ اما طراحان اصلی این پروژه جوزف كاسين برنارد (Joseph Cassien-Bernard) و گاستون کوزین (Gaston Cousin) نام دارند و معماران پل الکساندر نیز ژان رزال (Jean Résal) و آمدی دی آلبی (Amédée d'Alby) بودند. خوشبختانه این متخصصان ماهر با همکاری یکدیگر توانستند پل را همزمان با برگزاری نمایشگاه جهانی پاریس در 1900 آماده کنند.

Photo by : Unknown

مجسمه های پل الکساندر سوم پاریس

چهار مجسمه برنزی به ارتفاع 17 متر در چهار گوشه پل قرار دارند. این مجسمه ها طلایی رنگ هستند و در زمان تابش خورشید، نور را در خود منعکس کرده و جلوه بیشتر و زیباتری پیدا می کنند. پایه مجسمه ها با سنگ مرمر تزیین شده اند و گاهی در بدنه مجسمه ها نیز این سنگ زیبا به چشم می خورد.

این مجسمه ها پگاسوس (Pegasus) یا پگاز را نشان می دهند. پگاسوس در اسطوره های یونانی اسب بالدار جاودانی است. این اسب بالدار یار و همراه بلروفون (Bellerophon) به حساب می آمد. بلفروفون نیز یکی از مهم ترین قهرمان های اسطوره های یونان باستان بود که هیولایی به نام کایمرا (Chimera) را کشت.

گفته می شود که این چهار مجسمه به صورت نمادین نشان دهنده چهار موضوع هنر، علم، تجارت و صنعت هستند و مجسمه سازان می خواستند با این آثار نشان دهند که این چهار عنصر در فرانسه جاودان خواهند ماند. ناگفته نماند که ترکیب سه رنگ قهوه ای، سفید و طلایی در این پل سبب شده تا مجسمه ها برجسته تر و جذاب تر به نظر بیایند. گذشته از مجسمه های اسب های بالدار چند مجسمه کوچک و بزرگ دیگر هم روی این پل به چشم می خورند که جنبه تزیینی دارند.

مجسمه هایی که روی این پل به چشم می خورند سبک و سیاق دوره رنسانس را دارند و اگر با دقت بیشتری به چهره این تندیس ها نگاه کنید می توانید لوئی چهاردهم، یکی از پادشاهان فرانسه را نیز ببینید. اگر وقت داشته باشید و کمی روی این پل قدم بزنید در یک سوی آن مجسمه هایی از یک گروه شیر را نیز خواهید دید. این مجسمه ها در سمتی از پل قرار دارند که بانک پاریس از آن جا دیده می شود. این تندیس ها توسط مجسمه ساز مشهور ژول دالو (Jules Dalou) ساخته شده اند.

از دیگر اجزای دیدنی پل الکساندر سوم می توان به حدود 30 تیر چراغی اشاره کرد که روی آن نصب شده اند تا شب های پل را دیدنی تر و زیباتر کنند. این تیرها به سبکی سنتی هستند و باعث شده اند که عکاسی در شب از این پل بسیار محبوب شود.

دسترسی 

برای رسیدن به پل الکساندر سوم پاریس هم می توانید از وسایل نقلیه عمومی و هم شخصی استفاده کنید. 

با اتوبوس:

اتوبوس از معمول ترین و پرطرفدارترین وسایل نقلیه عمومی در پاریس است. اتوبوس های شماره 63, 72, 83, 93 از روی پل الکساندر سوم عبور می کنند و می توانید ابتدا یا انتهای پل از اتوبوس پیاده شده و این سازه جذاب را از نزدیک ببینید.

بالاباس | Balabus:

علاوه بر اتوبوس های معمول شهری در پاریس اتوبوس های دیگری به نام بالاباس وجود دارد. این اتوبوس ها مخصوص افرادی است که می خواهند دیدنی های شهر را تماشا کنند. بالاباس ها برای گردشگران بسیار مناسب هستند زیرا آن ها را به جاذبه های مختلف شهر می رسانند. برنامه و خطوط بالاباس ها با اتوبوس های شهری فرق دارد و آن ها طبق نقشه خاصی می ایستند و حرکت می کنند. شما می توانید با استفاده از این نوع اتوبوس ها نیز خود را به پل الکساندر سوم برسانید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مسیرهای بالاباس ها از این لینک دیدن کنید.

با تاکسی:

با استفاده از تاکسی هم می توانید از همه محله های شهر خود را به پل الکساندر سوم پاریس برسانید. تاکسی ها را می توانید با تابلوی کوچکی که بالای اتومبیل ها نصب شده تشخیص دهید.

با اتومبیل شخصی:

پل الکساندر سوم از یک سو به خیابان کورس لا رین (Cours la Reine) و از سوی دیگر به خیابان کی دورسی (Quai d'Orsay) منتهی می شود. از سوی دیگر به دلیل شهرت زیاد این پل یافتنش آسان است. برای دسترسی آسان تر به پل الکساندر سوم می توانید از آدرس و نقشه کارناوال استفاده کنید.

آدرس: فرانسه، پاریس، پل الکساندر سوم 

Address: Pont Alexandre III, 75008 Paris, France

Photo by : Unknown

دیدنی های اطراف پل الکساندر سوم پاریس

پیشنهاد می کنیم پس از بازدید از پل زیبای الکساندر از جاذبه های دیدنی که در نزدیکی آن وجود دارند نیز بازدید کنید.

 • قصر بزرگ | Great Palace: در فاصله 600 متری
 • میدان کنکورد | Place de la Concorde: در فاصله 600 متری
 • برج ایفل | Eiffel Tower: در فاصله 1.9 کیلومتری
 • موزه لزنولید یا مقبره ناپلئون | esplanade des Invalides: در فاصله 500 متری
 • موزه لوور | The Louvre Museum: در فاصله 1.8 کیلومتری
Alain Beaudoin 

با این ویدیو به تماشای پل الکساندر سوم پاریس بنشینید 

نکاتی جالب درباره پل الکساندر سوم

 • این پل نزد فرانسوی ها اهمیت بسیاری دارد اما اغلب گردشگران این موضوع را نمی دانند.
 • این پل در فیلم های متعددی نشان داده شده است که از معروف ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آناستازیا در سال ۱۹۵۶
کارت پستال فرانسوی (French Postcards) در سال 1979
جیمز باند (James Bond) در سال 1985
رنو ۹ و ۱۱ (Renault ۹ & ۱۱) در سال 1985

 • وقتی در سال 2017 قرار شد که تیم پاریس و لس آنجلس در رقابت های المپیک 2024 به مصاف هم بروند بنری روی پل الکساندر سوم نصب کردند که شهرت زیادی یافت.
Photo by : Unknown

توصیه کارناوال

رود سن مهم ترین رود فرانسه است و افراد زیادی برای لذت بردن از زیبایی های این رودخانه در کنار آن می نشینند و چند لحظه ای نفسی تازه می کنند. با این حال لازم است ذکر کنیم که شما حق پرش از روی پل الکساندر و شنا در رود سن را ندارید و اگر این کار را انجام دهید جریمه خواهید شد.

همچنین پیشنهاد می کنیم که روی پل کمی درنگ کرده و به گوشه گوشه این سازه توجه کرده و از هنر سازندگان آن لذت ببرید. در آخر توصیه می کنیم که به هیچ وجه دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید و در هنگام عکاسی از عابران غریبه از آن ها اجازه گرفته و سپس عکس بگیرید.

Photo by : Unknown

سخن آخر 

بدون شک پاریس یکی از دیدنی ترین و زیباترین شهرهای دنیاست. متاسفانه اغلب گردشگران با همه جاذبه های این شهر آشنایی ندارند و تصور می کنند مکان های دیدنی پاریس به برج ایفل، شانزلیزه یا موزه لوور خلاصه می شود؛ اما امروز سعی کردیم تا شما را با یکی دیگر از دیدنی های مشهور شهر پاریس آشنا کنیم. نظر شما درباره پل الکساندر سوم چیست؟

به نظر شما در ساخت پل چقدر زیبایی مهم است؟

نظرها و دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید. منتظر تجربه های شما خوبان هستیم.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

5

بررسی شده توسط زهرا میرزایی

ارزش تاریخی(عالی) 5
ارزش معماری(عالی) 5
حال و هوای خوش(عالی) 5
شرایط نگهداری و مرمت(عالی) 5
دسترسی به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی(عالی) 5

نقاط قوت

 • یکی از مهم ترین پل های فرانسه
 • منظره دیدنی رود سن از روی پل الکساندر
 • یکی از زیباترین پل های ساخته شده بر روی رودخانه در جهان
 • فرصت بازدید از مجسمه هایی منحصر به فرد و ارزشمند بر روی پل

نقاط ضعف

 • ندارد

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 3 رای

4.8

دوستان

2

زوج

1

آیا بازدید از پل الکساندر سوم پاریس را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
سطح امنیت(عالی) 4.8
حال و هوای خوش(عالی) 4.7

پل الکساندر سوم پاریس را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
مبينا شميرانى

4.8

این پل و چشم انداز و جاذبه های اطراف آن به حدی زیباست که در موقع بازدید با عروس و دامادها و ساقدوش های آنها برای ثبت خاطرات و عكس و روبرو ميشيد

سفر با همسر
تجربه سفر مبينا شميرانى به پل الکساندر سوم پاریس

انتشار: 09 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
ترانه معنوى

4.8

علشقانه ترين شهر دنياست

سفر با دوستان
تجربه سفر ترانه معنوى به پل الکساندر سوم پاریس

انتشار: 06 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
meysam ahmadpoor

4.8

به نظر من دو جا رو تو پاریس نباید از دست داد. یکی موزه لوور و دومی پارک دیسنی لند اطراف پاریس که هم برای بچه ها و هم برای بزرگترها پر از زیبایی و شادیه. كليساىنوتردام هم با اون همه پله با یک راهروی باریک رو دوس نداشتم. تماشای معماری نوتردام از بیرون جالبتره تا از داخل و روی پشت بام(مخصوصا اینکه وقتی من اونجا بودم بیشتر پشت بام رو حصار کشیده بودن و جایی نمیشد رفت).

سفر با دوستان
تجربه سفر meysam ahmadpoor به پل الکساندر سوم پاریس

انتشار: 04 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

tahereh
پرسش:

با سلام ضمن تشکر از سايت زیبا و دقیق شما. ما قراره یه سفر به پاریس داشته باشیم و دخترانم خیلی دوست دارند به دیزنی لند برن، از سایتتون میخوام اطلاعاتى در موردش بمون بده ممنون

انتشار: 25 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
زهرا
پرسش:

ببخشید من با همسرم میخوایم اقدام کنیم برای سفر به اروپا برای مدت کوتاه. برای گردش حساب چه مبلغی باید داشته باشیم. شوهرم اولین سفرشون هست و ما کارشناس آی تی هستیم. گردش حساب و مبلغ مانده نگرانی من هست. ممنون میشم راهنماییم کنید

زينب شيرازی
در پاسخ به زهرا :

دوست عزیز با خوندن این مطلب می تونین اطلاعات کاملی درباره مدارک و گردش حسابتون به دست بیارین: ویزای شینگن

انتشار: 27 اسفند 1398

انتشار: 25 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست