کارناوال - راهنمای سفر

آبشار شلماش سردشت

استان آذربایجان غربی، شهرستان سردشت، روستای شلماش

4.2

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 9 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 3 ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنج‌شنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره آبشار شلماش سردشت

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

06 تیر 1398

به روز رسانی

28 آبان 1398

معرفی /

آبشار شلماش سردشت

به جرات می توان آبشار شلماش سردشت را یکی از شگفتی های طبیعت ایران دانست؛ آبشاری خروشان که باید بازدید از آن را برای یک بار هم که شده تجربه کنید. این جلوه شگفت انگیز یکی از جاهای دیدنی سردشت است که مسافران زیادی را به سوی خود می کشاند. در اینجا و در قلب طبیعت سردشت می توانید لحظاتی را غرق تماشا شوید و با نگاه تان چهره پرخروش این آبشار را به نظاره بنشینید. 

با کارناوال همراه باشید تا بیشتر از این جاذبه برای تان بگوییم.

چرا آبشار شلماش؟


  • یکی از متفاوت ترین و زیباترین آبشارهای ایران است.
  • مسیر دسترسی نسبتا خوبی دارد و رسیدن به آن کار مشکلی نیست.
  • امکاناتی رفاهی خوبی برای گردشگران در آن تعبیه شده است.

نامناسب برای


سالمندان، ناتوانان حرکتی و افراد کم توان در پایین رفتن از پله ها و بازدید از تمام قسمت های آبشار دچار مشکل می شوند؛ اما قادر به دیدن بخش بالایی آبشار خواهند بود.

Photo by : Sona Moayedzadeh

آشنایی با آبشار شلماش | فرزند خروشان طبیعت

کافیست از شهر سردشت به سمت روستای شلماش به راه بیفتید تا پس از گذر از جاده ای جنگلی و تماشایی به آبشار شلماش برسید؛ آبشار خروشانی با ارتفاع 50 متر که در دره ای سرسبز و در کنار جنگل های پراکنده جا خوش کرده است. این جاذبه در واقع آبشاری سه طبقه است که طبقات آن به موازات یکدیگر و پشت سرهم قرار دارند. اگر پیمودن بیش از 380 پله را به جان بخرید، می توانید تمام قسمت های شلماش را ببینید و به محل هایی برسید که زیباترین تصویر آبشار را مقابل تان می گذارند. این آبشار نتیجه جوش و خروش رودخانه زابِ کوچک است که بر روی گسل بزرگی در مسیر فرعی روستای آلمان و شلماش جریان دارد. 

چرا نامش شلماش است؟

منطقه ای که آبشار در آن قرار دارد یک منطقه کردنشین است و در زبان کردی شلماش به معنی تخته سنگی بسیار بزرگ به کار می رود. این نام گذاری می تواند در نتیجه ارتفاع این آبشار و سنگی بودن بافت منطقه صورت گرفته باشد.

Omid F arrokhi 
Khaled Esmaili 

بازدید از آبشار شلماش

همانگونه که گفتیم، شلماش مجموعه ای از سه آبشار در سه طبقه است. محوطه بازدید از آبشار به نحوی است که ابتدا از بالا نمایی کلی می بینید. پس از پارک کردن ماشین و پیاده روی به سمت آبشار، از میان درختان بلوط، چنار، انار و گردو عبور می کنید. فاصله پارکینگ تا آبشار حدود 20 متر است. پس از ورود به محوطه آبشار، اولین و بالاترین آبشار را می بینید و برای دیدن دو آبشار بعدی باید تا قسمت های پایینی دره پیش بروید. مسیر کوهستانی به اعماق دره با بیش از 380 پله و حصار، بهسازی شده و برای همه در دسترس است. کافیست از پله های تعبیه شده، پایین بروید و در طبقات مختلف توقف کنید تا نماهای دیگری از آبشار را ببینید. در طبقه میانی حتما توقف کنید چرا که بهترین دید را خواهید داشت و فاصله تان تا آبشار به حداقل می رسد.

به این نکته توجه کنید که با پایین رفتن از پله ها به اعماق دره خواهید رفت و هر لحظه قطرات آب بیشتری به شما پاشیده می شود. به پایین ترین پله که برسید دقیقا در کنار آبشار خواهید بود و خیس شدن تان به ویژه در بهار و زمان های پرآبی حتمی است.

Rahim Bayazidi | IRNA 
Rahim Bayazidi | IRNA 

نکات مهم در بازدید از آبشار شلماش

آبتنی در حوضچه پایین آبشار، شما را در معرض خطر قرار می دهد و نباید دست به این کار بزنید. حوادثی در این قسمت رخ داده که برخی از آنها منجر به مرگ شده اند. 

وقتی از پله های تعبیه شده در کنار آبشار پایین می روید به فکر برگشت هم باشید چون ممکن است 380 پله خستگی زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد. پس به آمادگی بدنی خود و همراهان تان فکر کنید.

همراه داشتن یک دست لباس اضافه توصیه می شود.

در کناره پله ها احتیاط را رعایت کنید. موارد سقوط از پله ها اتفاق افتاده و حتی منجر به مرگ شده اند.

محوطه آبشار مکان خوبی برای برپایی پیک نیک نیست؛ شرایط این جاذبه طبیعی با بسیاری از جاذبه ها و آبشارهای دیگر متفاوت است.

امکانات آبشار شلماش

استقبال زیاد مردم از تماشای این آبشار باعث شده است تا امکاناتی در حوالی آن شکل بگیرد؛ امکاناتی از جمله پارکینگ، سرویس بهداشتی، فروشگاه، رستوان و کبابی و سکو برای چادر زدن.

اقامت در سفر به آبشار شلماش

در شهر سردشت هتل و مهمانسرا وجود دارد و شما می توانید از آنها استفاده کنید. با اقامت در این شهر در عرض 25 دقیقه به آبشار می رسید. کمپینگ در طبیعت هم می تواند برای شما لذت بخش باشد به شرطی که با شرایط کمپینگ آشنایی کامل داشته باشید. شهر بانه در کردستان نیز گزینه هایی برای اقامت به شما می دهد و یک ساعت و نیم تا دو ساعت با آبشار فاصله دارد. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر

بهترین فصل سفر به این منطقه زیبا اوایل خرداد تا اواسط آبان است که هوا کمی معتدل تر شده است.  البته تا اواسط پاییز، هنوز هم آبشار زیبایی هایش را دارد. 

بهار: پرآب ترین زمان آبشار اردیبهشت ماه است؛ اما توجه داشته باشید که تا اواسط اردیبهشت ماه سرما دست از سر منطقه بر نمی دارد. شاید خرداد، زمان مناسبی برای سفر باشد چرا که هم هوا عالی است و هم می توانید مناظر بی نظیری را ببینید. 

تابستان: تابستان که می شود آب رودخانه شروع به کم شدن می کند و در اواسط تابستان حوضچه پایین آبشار با خزه های داخلش مانند یک الماس سبز رنگ به نظر می رسد.

پاییز و زمستان: پاییز رنگارنگ جلوه ای تازه به آبشار می دهد و در زمستان این آبشار یخ می زند.

نکته: به دلیل شرایط خاص منطقه، قبل از اقدام به سفر حتما شرایط آب و هوایی را بررسی کنید.

راه دسترسی به آبشار شلماش

برای دیدن آبشار شلماش، به شهر سردشت بروید. حالا شما تنها 25 دقیقه با آبشار فاصله دارید. از سردشت وارد یک جاده کوهستانیِ آسفالته شوید که به سمت روستاهای مراغان و شلماش می رود. قبل از رسیدن به روستای شلماش محوطه زیبای آبشار را خواهید دید. نگران گم شدن در مسیر نباشید. تابلوهای راهنما در سراسر مسیر شما را کمک خواهند کرد.

دیدنی های اطراف

آبشار شلماش زیبایی خاصی را در طبیعت به نمایش گذاشته است؛ اما از زیبایی های دیگر این منطقه نیز غافل نشوید:

گرمابه بیستون | در فاصله 11.3 کیلومتری

چشمه کانی گراوان | در فاصله 29.6 کیلومتری

پل قلاتاسیان | در فاصله 47.7 کیلومتری

ویدیویی از آبشار شلماش سردشت

سخن آخر

برای تان از آبشار شلماش گفتیم و یکی دیگر از زیبایی های طبیعت ایران را به شما معرفی کردیم. حالا نوبت شماست تا از تجربه های تان برای ما و دیگر دوستان کارناوالی بگویید. اگر تا به حال از این آبشار بازدید کرده اید، برای مان از حال و هوایش بنویسید و اطلاعات تان را با دیگران به اشتراک بگذارید.

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.8

بررسی شده توسط کارناوال

سهولت در دسترسی(عالی) 4.5
حال و هوای خوش(عالی) 5
ارزش بازدید(عالی) 5

نقاط قوت

  • یکی از متفاوت ترین و زیباترین آبشارهای ایران
  • مسیر دسترسی نسبتا خوب
  • وجود امکانات برای گردشگران

نقاط ضعف

  • تبلیغ و اطلاع رسانی ضعیف
  • کیفیت پایین امکانات

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 9 رای

4.2

خانواده

2

دوستان

2

زوج

2

انفرادی

2

آیا بازدید از آبشار شلماش سردشت را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
سهولت در دسترسی(خوب) 4.2
کیفیت امکانات(خوب) 3.5
حال و هوای خوش(عالی) 5

آبشار شلماش سردشت را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
mostafa ahmadi

3.7

یک دنیا احساس آرامش میشه گرفت از صدای زیبا آبشار .

تجربه سفر mostafa ahmadi به آبشار شلماش سردشت

انتشار: 27 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
محمد

5

بسیار زیبا .

تجربه سفر محمد به آبشار شلماش سردشت

انتشار: 27 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
حسن صدیقی

5

بی نظیر

تجربه سفر حسن صدیقی به آبشار شلماش سردشت

انتشار: 27 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست