کارناوال - راهنمای سفر

موزه ون گوگ آمستردام

هلند، آمستردام، میدان میوزیم‌ پلاین 6

4.8

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 5 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی

امروز یکشنبه 9:00 صبح تا 17:00

شماره تماس

هزینه ورود بزرگسالان:

19 یورو(1,073,614تومان)

هزینه ورود افراد زیر 18 سال:

رایگان

همه چیز درباره موزه ون گوگ آمستردام

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

03 مرداد 1397

به روز رسانی

04 آذر 1398

معرفی /

موزه ون گوگ آمستردام | از بهترین موزه های دنیا

کارناوال سفرهای زیادی به سرتاسر دنیا داشته و هر بار راهی یکی از سرزمین های دور و نزدیک کره زمین شده است. در این سفرها جاذبه های معروفی را از نزدیک دیده است و خیره خیره شکوه‌شان را به یاد سپرده است: از پیاده روی بر روی طولانی ترین دیوار دنیا گرفته تا بالا رفتن از برج معروف ایفل. در یک سفر راهی آمریکای جنوبی شد و سر از سازه عجیب و غریب ماچوپیچو در آورد. در سفری دیگر به دل طبیعت بکر جنوب شرقی آسیا رفت و محو آبی دریای خلیج هالونگ شد. بازدید از کشورهای دوست و همسایه چون ارمنستان و ترکیه را هم از قلم نینداخت. البته این ها تنها برشی کوتاه از سفرهای کارناوال است که برای نام بردن‌شان ساعت های بسیاری لازم داریم.

این بار نگاهی به لیست مقاصد سفرمان می اندازیم و می بینیم، قاره سبز کمتر از سایر جاها مقصدمان بوده است. پس بی معطلی شال و کلاه می کنیم و دست روی یکی از کشورهای اروپایی می گذاریم. قرعه به نام هلند می افتد. پیش از هر چیزی به سراغ پایتخت زیبای کشور لاله ها یعنی آمستردام می رویم. با کمی پرس و جو از مردم متوجه می شویم معروف ترین دیدنی شهر، موزه ون گوگ، نقاش معروف است. چه بهتر از این؟! همراه ما باشید تا با هم به موزه ون گوگ برویم و آثار این نقاش بزرگ را از نزدیک ببینیم...

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

چرا موزه ون گوگ؟


 • موزه ون گوگ در سال 2017 نزدیک به 2.3 میلیون بازدیدکننده داشت.
 • بهترین جاذبه شهر آمستردام است.
 • موزه ون گوگ جزو 20 موزه برتر دنیاست.
 • در این مجموعه می توانید آثار معروف ون گوگ را از نزدیک ببینید.
 • این جا می توانید از رازهای ون گوگ سر در بیاورید و در زندگی خصوصی اش سرک بکشید.
 • فرصت آن را دارید تا نسخه های اصلی نامه های ون گوگ را از نزدیک ببینید.
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آشنایی با موزه ون گوگ | Van Gogh Museum

موزه ون گوگ نه تنها یکی از بهترین موزه های دنیاست که بهترین دیدنی آمستردام نیز به شمار می رود. همان طور که از روی نام موزه می توان حدس زد این موزه به مجموعه نقاشی های ونسان ون گوگ اختصاص دارد و در واقع بزرگترین و منحصر به فردترین مجموعه این نقاش هلندی در دنیاست. جالب آن که موزه ون گوگ در سال 2017 توانست به راحتی 2.3 میلیون گردشگر را از سراسر دنیا بپذیرد و عنوان «پربازدیدترین موزه هلند» را به خود اختصاص دهد. 

سالانه افرد بسیاری از درهای این موزه عبور می کنند تا بدون واسطه بهترین آثار ونسان ون گوگ را از نزدیک ببینند و زندگی اش را زیر ذره بین بگذارند. هنگامی که وارد موزه ون گوگ می شوید، دو ساختمان قدیم و جدید خواهید دید که با نام های ریتولد (Rietveld) و کوروکاوا (Kurokawa) شناخته می شوند. این نام ها به سبب معمارانی است که طراحی و ساخت این بخش ها را به عهده داشتند. ریتولد بخش قدیمی تر با طراحی هلندی و کوروکاوا، بخش جدیدتر موزه است که به دست معماری ژاپنی بنا شد. در حال حاضر از هر دو ساختمان موزه استفاده می شود و هر یک میزبان بخشی از مجموعه های موزه است. ساختمان ریتولد هم اکنون مجموعه های دایمی موزه را در خود جای داده است. پس از ورود به این بخش، ابتدا زندگی نامه ون گوگ به شکلی جذاب در اختیار شما قرار می گیرد و در حین آن که شاهد بزرگ شدن ونسان جوان هستید، می توانید از نخستین آثار و طراحی های اولیه او نیز بازدید کنید. البته که مجموعه های موزه ون گوگ در همین جا خلاصه نمی شود و هنوز اصل کاری ها مانده است. در ادامه، مجموعه های دیگری از کارهای کمتر دیده شده ونسان را خواهید دید و برای بررسی بهتر، نقاشی ها را در مجموعه های جداگانه تماشا می کنید. به طور مثال بخشی تنها به خودنگاره ها یا سلف پرتره های ون گوگ اختصاص دارد، در بخشی دیگر بوم های منظره او را مشاهده می کنید و ....

جالب آن که در این موزه، تنها نقاشی های ون گوگ نیست که در معرض دید قرار گرفته اند شما می توانید در یکی از بخش ها شاهد نامه نگاری های ونسان و برادرش باشید و شما هم به گذشته برگردید و همراه این دو برادر، آن نامه های جالب را بخوانید. در مجموع باید بدانید که موزه ون گوگ 200 نقاشی، 400 طراحی و 700 نامه از این هنرمند هلندی را در گنجینه های نفیس خود دارد.

در کنار مجموعه های خاص موزه ون گوگ، موارد دیگری چون معماری مدرن و جذاب ساختمان، امکانات رفاهی قابل توجه و البته دسترسی بسیار راحت از جمله چیزهایی است که شما را وادار می کند در حین بازدید از آمستردام سری هم به این موزه بزنید. 

از آن جا که موزه ون گوگ برای آشنایی با زندگی نامه این هنرمند و آشنایی با آثارش است، ما نیز در این مطلب تمام تلاش‌مان را به کار بردیم تا ابتدا با ون گوگ و سرگذشتش آشنا شوید و بهترین آثار موجود در موزه اش را از نزدیک ببینید. در ادامه نیز به تک تک مجموعه ها سر می زنیم و می بینیم در موزه ون گوگ چه خبر است. کارناوال را در این ماجراجویی و گردش هنری همراهی کنید.

زندگی‌نامه ونسان ون گوگ

پیش از آن که به سراغ مجموعه های موزه ون گوگ برویم، خوب است قدری درباره این هنرمند مشهور هلندی بدانیم.

20 سال نخست | 1853–1873

در تاریخ 30 مارس 1853 میلادی بود که نوزادی در خانواده تئودوروس ون گوگ و آنا کاربنتوس پا به جهان گذاشت. تئودوروس کشیشی پروتستان در کلیسای اصلاحی هلندی بود و برای نام گذاری کودک تازه متولدش از نام پدرش کمک گرفت: ونسان!

ونسان نخستین بچه خانواده ون گوگ محسوب نمی شد چرا که سال قبل درست در همین تاریخ، آنا صاحب پسری شد که مرده به دنیا آمده بود. با این حال ونسانِ کوچک پس از تولد شرایط خوبی داشت و پس از او نیز 3 دختر و 2 پسر بچه دیگر وارد خانواده شدند. نام خواهرها و برادرهایش عبارت بودند از: آنا، تئو، ویل، لیز و کور. خانواده بزرگ ون گوگ که در روستای زوندرت (Zundert) زندگی می کردند، عادت داشتند تا ساعت هایی را به پیاده روی های خانوادگی در طبیعت و تماشای مناظر اطراف بگذرانند. این پیاده روی ها به خودی خود شعله علاقه به طبیعت را در وجود ونسان روشن کرد.

ونسان 11 ساله بود که به تصمیم خانواده از مدرسه روستایی خودش جدا شد و برای تحصیل به یک مدرسه شبانه روزی در شهر زونبرگن (Zevenbergen) رفت. این جدا شدن از خانواده گرچه اصلا خوشایند ونسان نبود؛ اما آغازی بود برای سفرها و مهاجرت های پی در پی. او در نوجوانی گهگاهی نقاشی می کرد؛ اما هنوز تا شکوفایی استعدادش راه زیادی باقی بود. ابتدا مدرسه راهنمایی را در زونبرگن به پایان رساند و برای دبیرستان به شهر تیلبرگ (Tilburg) رفت. ونسان با آن که در کسب نمرات خوش درخشید؛ اما در سال دوم دبیرستان تصمیم گرفت برای همیشه تحصیل را رها کند. به این ترتیب ونسان با تلاش عمویش به استخدام شرکت بین المللی گوپیل (Goupil) درآمد. این شرکت که در زمینه فروش آثار هنری فعالیت داشت، ونسان جوان را به یک مسافر بدل کرد. ون گوگ با این شغل ابتدا به لاهه (The Hague) و سپس به شهرهای دیگر مانند لندن و پاریس سفر کرد. بد نیست بدانید در همین سال ها بود که نامه نگاری های ونسان و تئو آغاز شد.

خانه پدری ون گوگ در زوندرت
پدر و مادر ون گوگ
13 سالگی ون گوگ
شرکت گوپیل

دوره جوانی | 1881- 1873

بیست سالگی ونسان در لندن گذشت، جایی که او فرصت بازدید از مشهورترین موسسات هنری مانند موزه بریتانیا و گالری ملی را پیدا کرد. در همین بازدیدها ون گوگ شیفته آثار نقاشان معروفی چون ژان فرانسوا میله (François Millet) و ژول برتون (Jules Breton) شد که کشاورزان و مزارع را به تصویر کشده بودند. ونسان جوان در این دوره همچنین از هیچ فرصتی برای مطالعه نمی گذشت و از دفترچه های راهنمای موزه گرفته تا انواع مجلات و کتاب های شعر و داستان را به دقت می خواند. 

بعد از چند سال زندگی در لندن، ونسان در سال 1875 به پاریس رفت و دوره جدیدی از زندگیش رقم خورد. ونسان ون گوگ تمایلات مذهبی شدیدی پیدا کرد، به گونه ای که تمام نامه های او به برادرش تئو مملو از عباراتی از انجیل، موعظه های کشیشان و گزارشی از خدمات کلیساست. سال 1876 سرشار از اتفاقات جدید برای ون گوگ بود چرا که او از شرکت گوپیل اخراج شد، دوباره به انگلیس برگشت و مدتی را بدون حقوق به عنوان دستیار معلم گذراند. پس از کمی توانست در مدرسه ای خصوصی در شهر آیزوول‌ورث (Isleworth) در نزدیکی لندن مشغول به کار شود و حتا اجازه داشت در مدرسه و روستاهای اطراف به موعظه بپردازد. البته کار جدید او منافع چندانی نداشت و همین باعث شد تا پدر ونسان به او توصیه کند تا کار جدیدش را رها کند. 

ونگوگ جوان بار دیگر به کمک عمویش کاری در کتابفروشی پیدا کرد و در همین زمان بود که دوباره آتش اشتیاقش نسبت به مذهب بالا گرفت. حالا ونگوگ 24 سال داشت، درسش را نیمه کاره رها کرده بود و صاحب شغل رضایت بخشی نبود. همه این ها باعث می شد تا خانواده او نگران آینده نه چندان روشنش باشند. در همین اوضاع ونسان تصمیم گرفت تا در رشته الهیات تحصیل کند و لازم بود ابتدا امتحان ورودی را قبول شود. به همین دلیل به آمستردام نقل مکان کرد تا از کمک های عموی دیگرش که کشیش بود، بهره ببرد. البته ونسان سر به هوا تر از آن بود که در درس خواندن منظم باشد و اغلب اوقاتش به پیاده روی های طولانی در حاشیه شهر می گذشت. به این ترتیب عموی کشیش از کمک به او ناامید شد و از تلاش های بیشتر دست کشید. ون گوگ که هنوز به امور معنوی و موعظه کردن علاقه داشت، در پی یافتن ماموریتی به بلژیک رفت و در معادن آن جا به عنوان واعظ غیر روحانی استخدام شد. در آن مدت زندگی سخت و درویشانه ای را تجربه کرد، بر روی زمین می خوابید، از زندگی مادی و عادی خود دوری گزید و علایقش را به کلی به دست فراموشی سپرد. همه این ها باعث شدند تا به او لقب «مسیح در معدن» را بدهند. البته ونسان در این کار هم چندان موفق ظاهر نشد، چرا که نتوانست رابطه نزدیکی با پیروان پروتستان مسیحی برقرار کند و به این ترتیب قراردادش تمدید نشد. 

نامه نگاری های ونسان و تئو قطع نمی شد و ونسان حالا دیگر اغلب اوقات در نامه هایش طرح های کوچکی از مناظری را که می دید طراحی می کرد. همین موضوع نظر تئو را به خودش جلب کرد و به او توصیه کرد تا برای هنر نقاشی بیشتر وقت بگذارد. پس از کمی ونسان ون گوگ دید می تواند خدا را در هنر هم دنبال کند، پس در سال 1880 به بروکسل نقل مکان کرد و برای یادگیری تکنیک های طراحی و آشنایی با دیگر هنرمندان، زمان زیادی صرف کرد. در این دوره ونسان عملا دیگر درآمدی نداشت و این تئو بود که ماهیانه پولی برای او ارسال می کرد. 

معدن بلژیک
ون گوگ

آغاز کار هنری | 1883-1881

بیست و هشت سالگی ونسان به گونه ای متفاوت رقم خورد: به خانه پدری بازگشت و تمام وقتش را صرف طراحی و نقاشی کرد. حالا برادرش تئو به یکی از مدیران ارشد گوپیل در پاریس بدل شده بود و از نظر مالی و عاطفی کاملا از او حمایت می کرد. البته این تمام بخش داستان نیست چرا که از آن طرف مادر و پدرش از او که پسر بزرگ خانواده بود کاملا ناامید شده بودند و اعتقاد داشتند که ونسان دیگر جایگاهی در اجتماع ندارد. بیست و هشت سالگی پر فراز و نشیب ونسان با عشق در هم آمیخت و مشقت های بیشتری را برایش به ارمغان آورد. ونسان عاشق یکی از عموزاده های بیوه خود به نام «کی» شده بود که چندان تمایلی به رابطه نداشت؛ اما ونسان مُصر بود. پافشاری های او باعث شد تا خانواده اش در برابرش بایستند و او بار دیگر از خانه پدری جدا شود. 

ونسان برای بار دوم در لاهه سکونت گزید، مصمم تر از قبل، به یادگیری نقاشی پرداخت و در دوره های نقاشی معروف به نام آنتون ماوه (Anton Mauve) حضور یافت. ماوه که از فامیل های دور ونسان بود، تاثیر چشمگیری بر روی شکل گیری مهارت ون گوگ داشت. ونسان یادگیری تکنیک های آبرنگ و رنگ روغن را مدیون این هنرمند بود و در همان دوره با پشتکاری بی نظیر بر روی تکنیک های طراحی تمرین می کرد. 

اوایل سال 1882 ونسان با خانمی به نام «سیِن هورنیک» آشنا شد که به زودی به مدل و معشوقه جناب نقاش بدل شد. انتخاب هورنیک، کسی که سابقا روسپی بود، دختری 5 ساله و کودکی در شکم داشت، نزد خانواده ون گوگ و ماوه بسیار شوکه کننده بود. با این حال ونسان یک دنده تر از این حرف ها بود که کوتاه بیاید و مدتی را با او زندگی کرد. البته پس از دوره ای از دوام این رابطه ناامید شد و هورنیک را ترک کرد و به استان درنته در هلند رفت و سه ماه را به نقاشی از دشت ها و مناظر آن جا گذراند. البته بارش باران، سرما و تنهایی باعث شد تا دوباره به سوی خانه پدری بازگردد. 

نقاشی ون گوگ از لاهه
Photo by : Unknown

نقاشی از کشاورزان | سال 1883 تا 1885

در سال 1883 میلادی، خانواده ون گوگ ساکن روستایی به نام نونن (Nuenen) بودند. ونسان ون گوگ ابتدا استودیوی کوچکی در پشت خانه پدری ساخت و بعدها مکان بزرگتری را در روستا اجاره کرد. مناظر روستایی نونن الهام بخش جذابی برای ون گوگ بودند به طوری که هیچ فرصتی را برای به تصویر کشیدن آن ها از دست نمی داد. در همین موقع، ونسان که نقاشی های بسیاری داشت تعدادی از آن ها را برای برادر پولدارش، تئو فرستاد و از او درخواستی داشت:

 • بگذار کارهایم را برای تو بفرستم و تو هر چه را که می خواهی از میان‌شان برداری... 

در واقع ایده ونسان، فروش کارهایش در بازار هنری پاریس بود که جواب نداد. خریداران آثار هنری به دنبال نقاشی هایی با رنگ های بسیار بودند و آثار تیره و تاریک ونسان با ذایقه آن ها جور نبود. گرچه این نقاشی ها جدید بودند و به همین سبب قدری دیده شدند؛ اما زمان فروش‌شان نبود. 

این بار هم زندگی خانوادگی ونسان تداومی نداشت چرا که زیر بار رفتارهای معمول جامعه نمی رفت و این موضوع، کار را برای خانواده او سخت می کرد. درست در دل همین تنش های خانوادگی، در اواخر مارس 1885، پدر ونسان از دنیا رفت و ون گوگ با ترک خانه، این بار به سراغ استودیوی خود رفت. ون گوگ در آن جا کار بر روی یکی از نقاشی های معروفش، یعنی «خورندگان سیب زمینی» را آغاز کرد. در آن سال ها روزگار بر ونسان بسیار سخت می گذشت؛ چرا که بخش عمده پولش را برای خرید لوازم نقاشی خرج می کرد. در نهایت تصمیمش را گرفت، در آکادمی هنری در بلژیک ثبت نام کرد و هلند را برای همیشه ترک گفت. البته اقامت در بلژیک با وجود تمام جذابیت های بصری، ساختمان های زیبا، کلیساهای متفاوت و گالری های هنری اش، ونسان را راضی نکرد و تصمیم گرفت نزد تئو برود و به پاریس مهاجرت کند. 

Photo by : Unknown

از تاریکی به روشنایی | 1888–1886

یکی از انگیزه های ونسان برای انتخاب پاریس، شرکت در کلاس های درس یک نقاش بسیار معروف به نام فرناند کورمن (Fernand Cormon) بود. حضور ون گوگ در پاریس، باعث شد تا با اثر رنگ در جدیدترین نقاشی های مدرن و هنرمندانی چون کلود مونه (Claude Monet) و امیل برنار (Emile Bernard) آشنا شود. این آشنایی با آثار و آدم های جدید، به نوبه خود باعث شد تا ون گوگ با جسارت بیشتری به تجربه نقاشی بپردازد و البته رنگ های تیره نقاشی «خورندگان سیب زمینی» جای خود را به رنگ های روشن اثری چون «تپه مون‌مارتر با معدن سنگ» بدهد. پس از آن پای نور ور نگ های روشن به نقاشی های ونسان باز شد و توانست تا سبک خودش را ایجاد کند: نقاشی با ضربه های کوتاه قلم مو. البته تغییرات ون گوگ در نقاشی محدود به استفاده از رنگ نمی شد، بلکه این نقاش هلندی در انتخاب موضوع نیز رویه خود را تغییر داد. این بار به جای مناظر و صحنه هایی از کار کشاورزان، می شد بلوارها، کافه ها و ترکیبی از اشیا بی جان را در نقاشی های او دید. ون گوگ همچنین دست روی موضوعات پرفروش گذاشت و به سراغ کشیدن پرتره ها رفت. البته از آن جا که هزینه گرفتن مدل بالا بود، ونسان از چهره خودش استفاده می کرد. 

یکی از متفاوت ترین چیزهای الهام بخش برای ونسان، آشنایی او با نقاشی ژاپنی ها بود که بر روی قطعات چوبی و در تعداد بالا به فروش می رفتند. ونسان و تئو هر دو به این نقاشی ها علاقه‌مند شدند و شروع به گردآوری نقاشی هایی از این دست کردند. نمای کلی برجسته، خطوط متقاطع و رنگ های متضاد این نقاشی ها نیز اثر خود را بلافاصله در نقاشی های ونسان نشان دادند. 

پاریس با همه تاثیرات خوبش، به زودی ون گوگ بزرگ را خسته کرد. ونسان از آن همه هیاهوی فریبنده این شهر زده شد و دلش لک زده بود برای آفتاب و آرامش مناظر اطراف شهر. دوست داشت جایی باشد که رنگ و نور مناظر ژاپنی را تجربه کند. از همین رو در سال 1888، راهی پراونس (Provence) منطقه ای در جنوب شرقی فرانسه شد. 

مقایسه دو نقاشی ون گوگ | راست: تپه مون‌مارتر، چپ: خورندگان سیب زمینی
Photo by : Unknown

ون گوگ و گوش بریده! | 1889–1888

سفر به جنوب فرانسه با بالا و پایین بسیاری برای ونسان ون گوگ همراه بود. در منطقه پراونس، شهر آرلز (Arles) را برای سکونت انتخاب کرد. از آفتاب، امواج دریا و باغ های پر گل لذت برد و آن ها را با سبک جدید خودش به روی بوم آورد. در همان زمان ایده ای جدید به ذهن ون گوگ رسید. تصمیم گرفت خانه ای را برای گردهم آیی نقاشان و هنرمندان اجاره کند و این فرصت را به وجود آورد تا هنرمند در فضایی مانند خانه خودش و در کنار طبیعت آرلز، به شکوفایی هنرش بپردازد. ونسان ایده را با تئو در میان گذاشت و خانه زرد رنگ را اجاره کرد. 

نخستین انتخاب ون گوگ برای دعوت و حضور در خانه زرد، پل گوگن (Paul Gauguin) بود. ونسان با این هنرمند در پاریس آشنا شده و از همان جا نسبت به او علاقه پیدا کرده بود. البته ایده ون گوگ چندان نظر گوگن را جلب نکرده بود و برای حضور در خانه زرد علاقه ای نشان نمی داد. تئو که به برادرش علاقه زیادی داشت و دلش نمی خواست ونسان تنها بماند، برای جلب رضایت گوگن نه تنها با او مذاکرات بسیاری انجام داد بلکه هزینه سفرش را نیز به عهده گرفت. 

پل گوگن خود را به آرلز رساند و هنرنمایی گروهی ونسان و پل آغاز شد. چند هفته اول رضایت بخش بود و نتیجه این همکاری چند تابلوی خاص و متفاوت بود. البته این دوران خوش دوامی نداشت و اختلاف نظرهای این دو هنرمند دردسر ساز شد.

وضعیت ونسان ون گوگ که نشانه هایی از اختلال دو قطبی و بی قراری روانی داشت، با بالا گرفتن تنش میان دوست نقاشش، وخیم تر هم شد. این دو مشاجراتی جدی با هم داشتند و در همین صحبت ها گوگن تهدید کرد که خانه زرد را ترک می کند. ون گوگ که رفتن دوستش را بر نمی تابید او را با تیغ خودتراش تهدید کرد ولی در نهایت بلایی سر کسی نیامد؛ اما این آخر داستان نیست و گوگن خانه را ترک کرد و ونسان که از افسردگی رنج می برد، با طرد شدن از سوی دوستش دست به اقدام عجیبی زد. او بخشی از لاله گوشش را برید، کاغذپیچ کرد و برای یکی از معشوقه هایش فرستاد! پس از آن بود که ونسان را در بیمارستان بستری کردند و تئو سراسیمه خود را به آرلز رساند. 

ونسان که از حادثه گوش چیزی به خاطر نمی آورد، چند روز بعد از بیمارستان مرخص شد و دوباره نقاشی را از سر گرفت. البته چند ماه بعد برای ونسان اصلا آسان نگذشت و سلامت روانی چندانی نداشت. به این ترتیب 4 ماه بعد داوطلبانه خود را به یک بیمارستان روانپزشکی در منطقه سن-رمی (Saint-Rémy) فرانسه معرفی کرد. 

ون گوگ و گوش بریده
پل گوگن

بستری در بیمارستان | 1890–1889

پس از آن که ونسان مدتی را در بیمارستان سپری کرد و وضعیتش بهبود یافت، دوباره نقاشی را از سر گرفت. در روزهایی که حالش خوب بود اجازه داشت تا آزادانه درون باغ بیمارستان نقاشی کند و گاه می توانست بیرون از بیمارستان نیز به نقاشی بپردازد. به همین ترتیب درون بیمارستان اتاقی را به ونسان دادند تا به استودیوی خودش بدل کند، وسایلش را آن جا بگذارد و ساعت ها نقاشی کند. البته حال روانی ونسان همچنان در نوسان بود به گونه ای که یک بار رنگ های روغنی خود را بلعید و برای مدتی از نقاشی محروم شد. با همه این ها ون گوگ یکی از پرکارترین دوره های خودش را در بیمارستان سپری کرد، بیش از 150 اثر در همین دوره یک ساله خلق شدند!

آپریل سال 1889 میلادی، اتفاق خوشایندی افتاد: ونسان با دریافت پیغامی خوش از خواب برخواست. تئو که چندی پیش با دختری به نام جوآن ازدواج کرده بود، در طی نامه ای خبر بچه دار شدنش را به برادر بزرگ تر اعلام کرد. قسمت جذاب ماجرا آن جا بود که به افتخار برادرش، نام پسر خود را «ونسان ویلم ون گوگ» گذاشته بود. ونسان از شنیدن این پیام به قدری مسرور شد که تصمیم گرفت هدیه به خصوصی برای خانواده برادرش ارسال کند: نقاشی زیبای «شکوفه های بادام»

 البته تمام خبرهای خوب برای ون گوگ در تولد برادر زاده اش خلاصه نشد، چرا که قدری بعد و در سال 1890، شش اثر از ونسان ون گوگ در نمایشگاهی گروهی در بروکسل به نمایش گذاشته شدند. نمایش این 6 نقاشی، توجه های بسیاری را به خودش جلب کرد و البته یکی از آثار او به نام «تاکستان قرمز» به فروش رفت. گرچه این اولین باری نبود که آثار ون گوگ دیده می شد؛ تئو از دو سال قبل نقاشی های او را در نمایشگاه سالانه و معتبر «سالن مستقل» (Salon des Indépendants) در پاریس در معرض دید گذاشته بود. در سال 1890، تعداد نقاشی های ون گوگ در سالن مستقل به 10 عدد می رسید و پس از درخشش کارهای او در نمایشگاه پیشین، حال هنرمندان و مشتاقان زیادی بودند که به سراغ تئو می رفتند و درباره نقاش می پرسیدند و خواستار توضیح های او بودند. جالب آن که پل گوگن نیز در این نمایشگاه حضور داشت و معتقد بود آثار ون گوگ کلید این مجموعه است. 

بیمارستان سن-رمی
اثر تاکستان قرمز

آخرین روزهای ون گوگ | 1890

می 1890 میلادی، تاریخی بود که ونسان ون گوگ بیمارستان سن-رمی را برای همیشه ترک کرد و راهی شمال فرانسه و منطقه اور سور اواز (Auvers-sur-Oise) شد. شمال فرانسه همان چیزی را به ون گوگ داد که به آن احتیاج داشت: آرامش نامتناهی و البته نزدیکی به پاریس و برادرش تئو. ونسان در طی اقامت در شمال فرانسه با روانپزشکی به نام «پل گاشه» (Paul Gachet) آشنا شد که دایم در حال مراقبت از او بود. گاشه و ون گوگ با یک دیگر دوست شدند و این روانپزشک از نقاش هلندی خواست تا برای هنرش وقت بیشتری بگذارد. ونسان ون گوگ نیز از همین روش پیروی و در این مدت خودش را کاملا وقف نقاشی کرد به گونه ای که روزی یک اثر جدید خلق می کرد. ونسان دایم در حال به تصویر کشیدن مناظر اطراف روستا بود و به نظر می رسید حالش بهتر شده است.

در جولای 1890، ونسان به دیدار خانواده برادرش در پاریس رفت و آن جا متوجه شد که تئو قصد دارد از شرکت گوپیل بیرون بیاید و تجارت خود را راه بیندازد. این موضوع ون گوگ را بسیار درباره آینده مالی‌اش نگران کرد. ونسان که در زمینه اقتصادی کاملا به برادرش متکی بود، با ترس بزرگی رو به رو شده بود. پس از بازگشت از پاریس نامه ای به برادر نوشت و حال خود را شرح داد. تئو و همسرش جوآن، هر دو در پاسخ به ون گوگ نامه ای نوشتند و توضیح دادند که جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد؛ اما به هر حال نبود پشتوانه مالی و ترس از بازگشت حملات عصبی، ونسان را به قدری درگیر کرده بود که دوباره حالش رو به وخامت گذاشت و امید به آینده اش را به کلی از دست داد. ونسان در جواب، نامه ای کوتاه به تئو نوشت و سه تا از جدیدترین نقاشی های رنگ و روغنش برای او ارسال کرد. ون گوگ گفت که وصف حالش در قالب کلمات نمی گنجد؛ اما خطوط ممتد و در هم فشرده گندمزار و آسمان آشفته به اندازه کافی گویای ناراحتی و حجم تنهایی‌اش هستند. ونسان همچنین معتقد بود که این نقاشی ها نشان می دهند چقدر زندگی در حومه شهر می تواند مفید و سازنده باشد...

با همه این ها، تنهایی و غم، شرایط را به قدری برای ونسان دشوار کرده بود که به جز پایان دادن زندگی اش، راهی نمی دید. در 27 جولای 1890 میلادی، ونسان ون گوگ به گندمزار طلایی رفت و با یک تپانچه به قفسه سینه خود شلیک کرد. بعد در حالی که زخمی و خونین بود، به اتاق خود در مهمان خانه برگشت. تئو با شنیدن این خبر به سرعت خودش را از پاریس به منطقه اور سور اواز رساند؛ اما هنگامی که به بالین او رسید، ونسان ون گوگ بر اثر جراحات ناشی از تیراندازی در 29 جولای 1890 از دنیا رفته بود. بدن ونسان را در همان منطقه اور به خاک سپردند.

Photo by : Unknown

ون گوگ پس از مرگ | 1973–1890

شش هفته پس از مرگ ونسان ون گوگ، تئو نمایشگاه یادبودی از آثار این هنرمند هلندی ترتیب داد. البته تلاش ها و تقلاهای زیاد تئو نیز حاکی از آن بود که سلامت این برادر کوچک تر نیز در خطر است. مدت کوتاهی پس از نمایشگاه، تئو از گالری بوسود (Boussod)، جایی که در آن مشغول بود استعفا داد و بلافاصله با بحران روانی حادی رو به رو شد. در همین اوضاع تئو که از عوارض جسمانی و روحی بیماری سیفلیس رنج می برد، برای درمان در کلینیکی در شهر اوترخت (Utrecht) پذیرش شد. کمتر از شش ماه پس از مرگ ونسان ون گوگ، تئو نیز در همان بیمارستان جان خود را از دست داد. پس از آن مالکیت و نگهداری از آثار و نقاشی های ونسان به دست جوآن، همسر تئو افتاد. 

پس از مرگ تئو، جوآن به همراه پسرش و تمامی مجموعه های ونسان و تئو به شهر کوچکی در هلند نقل مکان کرد. 11 سال بعد با نقاشی هلندی ازدواج کرد و پس از آن، دوباره به آمستردام بازگشت. در سال 1903 میلادی، جوآن برای جلب افکار عمومی به سوی آثار ون گوگ تلاش های بسیاری کرد. تعدادی از آن ها را به موزه های مختلف دنیا قرض داد، با نامه های ونسان و تئو کتابی به چاپ رساند و البته جسد تئو را به منطقه اور منتقل کرد و در کنار گور ونسان ون گوگ، به خاک سپارد. به این ترتیب، روز به روز به خریداران آثار ونسان ون گوگ افزوده شد. 

جوآن در سال 1925 میلادی از دنیا رفت و تمام مجموعه هنری تئو به پسرش یعنی مهندس ونسان ویلم ون گوگ رسید. ون سان ویلم در سال 1930 تمام مجموعه عمویش را به موزه اشتدلیک آمستردام (Stedelijk Museum) امانت داد. با گذر زمان، همان طور که ونسان ون گوگ مشهورتر می شد، نداهایی برای ساخت موزه ای تخصصی برخواست. در سال 1962 دولت هلند پذیرفت تا مهندس ونسان ویلم مجموعه آثار ون گوگ را به بنیاد ونسان ون گوگ انتقال دهد و در مقابل پذیرفت تا موزه ای برای آثار این هنرمند بسازد تا عموم مردم به آن دسترسی داشته باشند. 

11 سال بعد نقاشی ها و آثار ونسان ون گوگ از موزه اشتدلیک به موزه ای تخصصی انتقال یافت. در نهایت، ملکه یولیانا (ملکه وقت هلند) در سال 1973 موزه ون گوگ را افتتاح کرد. در حال حاضر سالانه دو میلیون بازدیدکننده از سرتاسر دنیا به بازدید موزه ون گوگ می آیند.

در پایان جالب است بخشی از نامه ونسان به تئو را در سال 1889 بخوانید:

 • درباره این که نقاشی هایم الان فروش نمی روند، کاری از دستم بر نمی آید؛ اما مطمئنم یک روزی می آید که مردم به این نقاشی ها نگاه می کنند و ارزششان را درک می کنند. متوجه خواهند شد ارزش این آثار بیش از قیمت‌شان و بقای من است...
Photo by : Unknown

نقاشی ها و طراحی های ونسان ون گوگ

در مجموع نزدیک 210 نقاشی و 707 طراحی از ونسان ون گوگ در این موزه وسیع به نمایش در آمده است که در میان آن ها، آثار شاخص و معروف این نقاشی هلندی را نیز خواهید دید. ونسان ون گوگ از جمله هنرمندان شاخص سبک پست‌امپرسیونیسم بود و در واقع می توان او را یکی از افراد شکل دهنده این سبک دانست. همان طور که با خواندن زندگی‌نامه ون گوگ متوجه شدیم، پیشرفت و شکل گیری سبک نقاشی ونسان در طی چندین دوره و با حضور در شهرهای مختلف شکل گرفت. در هر یک از این دوره ها، توجه ونسان ون گوگ به موضوع های متفاوتی جلب می شد. در کل اغلب آثار ونسان ون گوگ را می توان در یکی از دسته بندی های زیر قرار داد:

1- مجموعه پرتره ها

هنگامی که ونسان ون گوگ نقاشی را فرا می گرفت، در واقع در دوره امپرسیونیسم قرار داشت. در این دوره عکاسی فراگیر شده بود، نقاشی های پرتره از صِرف کشیدن صورت سوژه خارج شدند و بیشتر بر به تصویر کشیدن حالات و احساسات فرد تاکید داشتند. به این ترتیب اغلب نقاشان از تاکید بر رنگ های مشخص، ضربه های قدرتمند قلم مو و برجسته کردن برخی بخش ها بهره می بردند. ونسان ون گوگ نیز در حین کشیدن نقاشی های پرتره از این شیوه استفاده می کرد و در واقع هدفش به تصویر کشیدن احساساتش نسبت به فرد مقابل بود. در مجموعه پرتره های ون گوگ تمرکز این نقاش را بر روی رنگ و حرکت متفاوت قلم مو خواهید دید.

2- خودنگاره یا سلف پرتره‌ها

ون گوگ یکی از معروف ترین هنرمندان در زمینه خلق خودنگاره هاست. او تنها در بین سال های 1886 تا 1889 میلادی 43 خودنگاره کشید! هنگامی که سلف پرتره های ونسان را تماشا می کنید، متوجه تفاوت قیافه این هنرمند در طی سال های مختلف می شوید و از جوانی تا پیش از مرگش را خواهید دید. همچنین رنگ ها و شدت اثر قلم متفاوت در خودنگاره ها نیز قابل توجه است امروزه 17 خودنگاره از او در موزه ون گوگ آمستردام نگهداری می شود.

3- مناظر

در موزه ون گوگ امکان آن را دارید تا بیش از 150 نقاشی منظره از این نقاش را از نزدیک ببینید. در این نقاشی ها مناظر روستایی، شهری، مزارع گندم، باغ های میوه و چند منظره ساحلی به تصویر کشیده شده اند. مناظر، از نخستین موضوعاتی بود که ونسان به آن ها علاقه نشان داد. البته با بررسی کارهای اولیه ون گوگ، تنها نقاشی هایی عادی به چشم می خورند و با آخرین کارهایش که او را به شهرت رساندند، تفاوت زیادی وجود دارد. در مجموع با تماشای این آثار می توانید رد پای ون گوک را در شهرها و سال های مختلف ببینید. 

4- گل ها و باغ های شکوفه

بخشی از نقاشی های ون گوگ به گل ها و شکوفه ها اختصاص دارد. گل های زنبق، رز، یاس بنفش و آفتابگردان از جمله مشهورترین کارهایش هستند. حضور رنگ در این تابلوها بسیار غالب است و همگی به سبکی ژاپنی ترسیم شده اند. 

باغ های شکوفه از جمله نخستین مجموعه هایی است که پس از رسیدنِ ون گوگ به آرلز، تکمیل شدند. 14 تابلو که با موضوع بهار کشیده شدند و همگی امید، خوشی و آینده روشن را به نمایش می گذارند. البته نکته جالبی درباره اثرگذاری این دوره و هم سویی اش با وضعیت ون گوگ وجود دارد. همان طور که رویش و وجود شکوفه ها جاودان نیست و روزهای زیبای بهار می گذرند، ون گوگ نیز تنها در دوره ای کوتاه، با ایمان از مفاهیمی چون «امید» و «شروعِ دوباره» سخن می گوید و پس از مدتی همه چیز را به دست فراموشی می سپارد. 

از جمله مهارت هایی که ون گوگ در طی خلق این تابلوها به دست آورد، نحوه خلق نور در تابلوها با استفاده از سایه ها بود. 

5- درختان سرو

درختان سرو از دیگر موضوعاتی بودند که ون گوگ در سال های آخر زندگی اش به آن ها علاقه‌مند شده بود. 15 تابلوی رنگ و روغن نتیجه این توجه و هنرمندی است که معروف ترین آن ها، «تابلوی شب پرستاره» است. در این اثر درخت سرو بلندی، زیر آسمان آبی و پرستاره شب جلب توجه می کند. در مجموع ون گوگ در این مجموعه آثارش، به درختان سرو زندگی بخشید و مفهوم نمادین متفاوتی را برای آن ها به تصویر کشید؛ چرا که در گذشته درختان سرو نمادی از غم و مرگ محسوب می شدند. البته باید بدانید امروزه تابلوی شب پرستاره در موزه ون گوگ قرار ندارد و در موزه هنرهای معاصر نیویورک نگهداری می شود.

6- سایر نقاشی ها

البته توجه داشته باشید که الزاما تمام آثار ون گوگ محدود به این دسته بندی ها نمی شود و تعدادی نقاشی از طبیعت بی جان، طبیعت، حیوانات و فضای داخلی خانه ها نیز در این مجموعه ها وجود دارد. 

برای بررسی دقیق تر و دیدن تمام آثار موجود در موزه ون گوگ می توانید از این لینک استفاده کنید. در این صفحه می توانید آثار را به تفکیک سال، موضوع، مکان خلق اثر و موضوع دسته بندی کنید و یا همه را یک جا ببینید. 

مجموعه آثار: برای دیدن تمام آثار موجود در موزه ون گوگ اینجا کلیک کنید.

ورود به صفحه آشنایی با تابلوی شب پر ستاره 

تابلوی شب پرستاره
مناظر
پرتره
گل و شکوفه
خودنگاره

معروف ترین آثار ون گوگ

از جمله آثار شاخص موزه ون گوگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- شکوفه های بادام | Almond Blossom

همان طور که در زندگی نامه ون گوگ اشاره کردیم، این نقاش هلندی، اثر شکوفه های بادام را به مناسبت تولد برادرزاده اش کشید. تئو، برادر کوچک تر ون گوگ، در نامه ای که خبر از تولد فرزندش داده بود، نوشته بود: 

 • همون طور که گفتیم اسمش رو به خاطر تو ونسان گذاشتیم و من عمیقا امیدوارم ونسان کوچک هم مثل تو، مصمم و شجاع باشه. 

در این تابلو شکوفه های سفید و بزرگ بادام در پس زمینه آبی آسمان خودنمایی می کنند. خوب است بدانید شکوفه های بادام که در اوایل بهار باز می شوند، نمادی از زندگی جدید هستند. نحوه دورگیری های برجسته و قرار دادن شاخه های درخت در تابلو، به وضوح تاثیر پذیرفته از نقاشی ژاپنی هاست. 

تاریخ خلق اثر: 1890 میلادی، 37 سالگی

سبک: رنگ و روغن

ابعاد: 73.3 × 92.4 سانتی متر

مکان ثبت اثر: سن-رمی، فرانسه

Photo by : Unknown

2- آفتابگردان ها | Sunflowers

نقاشی آفتابگردان‌های ون گوگ از جمله آثار بسیار مشهور او هستند که چند آفتابگردان پژمرده را به تصویر می‌کشد. ون گوگ نخستین تابلو را در پاریس و دومی را در جنوب فرانسه و در هنگام اقامت در شهر آرلز کشید. ونسان در مجموع 5 تابلو از گل های آفتابگردان درون گلدان دارد که تمامی آن ها تنها با استفاده از سایه های رنگ زرد کشیده شده اند. به این ترتیب ون گوگ ثابت کرد که می توان تنها با یک رنگ به گونه ای زیبا نقاشی کرد که به ماهیتش نیز آسیب نرسد. جالب است بدانید تابلوی آفتابگردان اهمیت ویژه ای برای ون گوگ داشت و قبل از آمدن پل گوگن به خانه زرد، 2 نسخه از این تابلو کشیده و آن ها را در اتاق پل نصب کرد. بعدها به هنگام حضور گوگن یک نسخه دیگر کشید که از نظر پل بسیار اثرگذار بود و از ون گوگ درخواست کرد تا آن را به عنوان هدیه به او دهد. البته ون گوگ چندان تمایلی به این کار نداشت. پس از آن نیز دو تابلوی دیگر از آفتابگردان ها تولید کرد که چندان مطابق اثر اصلی نبودند. امروزه یکی از آخرین نسخه ها، در موزه ون گوگ نگهداری می شود. 

تور مجازی آفتابگردان ها: از سال 2017 ترتیبی داده شد تا بتوانید از طریق تور مجازی، تمام تابلوهای آفتابگردان را هم زمان ببینید. برای این کار اینجا کلیک کنید. 

تاریخ خلق اثر: 1889 میلادی، 36 سالگی

سبک: رنگ و روغن

ابعاد: 73 × 95 سانتی متر

مکان ثبت اثر: آرلز (Arles)، فرانسه

Photo by : Unknown

3- زنبق ها | Irises 

ونسان ون گوگ این تابلو را در بیمارستان روانپزشکی سن-رمی خلق کرد. در این دوره نقاشی کردن برای ون گوگ مساوی با مطالعه رنگ ها بود و به خوبی می توانست تضاد رنگی جذاب و خوبی را از آب درآورد. به طور مثال اینجا دسته ای از زنبق ها را در پس زمینه زرد رنگی در کنار هم قرار داد. البته اگر به نقاشی دقت کنید، امروزه تنها گل هایی آبی رنگ خواهید دید که تغییر رنگ آن به مرور زمان و با از بین رفتن رنگدانه های قرمز اتفاق افتاده است. در مجموع ون گوگ دو تابلو از زنبق ها کشید.

تاریخ خلق اثر: 1890 میلادی، 37 سالگی

سبک: رنگ و روغن

ابعاد: 73.9 × 92.7 سانتی متر

مکان ثبت اثر: سن-رمی، فرانسه

Photo by : Unknown

4- خورندگان سیب زمینی | The Potato Eaters 

ونسان ون گوگ در این اثر در پی به تصویر کشیدن رنج و دشواری زندگی روستایی بود. آدم هایی با صورت های خشن و استخوانی و دست های ورزیده در این نقاشی دیده می شوند. ون گوگ به هنگام خلق این تابلو، بیش از هر چیز توجهش به پیام آن بود تا آناتومی درست بدن افراد حاضر و تکنیک صحیح نقاشی. گرچه بعدها رنگ های تیره و اشکلات فنی این تابلو باعث برانگیختن نقدها به سوی او شد؛ اما امروزه یکی از معروف ترین تابلوهای ون گوگ به شمار می رود. 

تاریخ خلق اثر: 1885 میلادی، 32 سالگی

سبک: رنگ و روغن

ابعاد: 82 × 114 سانتی متر

مکان ثبت اثر: نونن (Nuenen)، هلند 

Photo by : Unknown

5- زوج های عاشق در باغ؛ میدان سن پیر | Garden with Courting Couples: Square Saint-Pierre

ون گوگ با استفاده از سبک نقاشی نقطه چینی (1) و طیفی از رنگ های مختلف، صحنه ای از پارکی در پاریس به تصویر کشید که در آن دو زوج عاشق دیده می شوند. سبک نقطه چینی همان طور که نامش نشان می دهد، مجموعه ای از نقطه های رنگی رنگی است که با دقت در کنار هم، یک تصویر جامع با جزییات مختلف را به نمایش می گذارد. ون گوگ در این نقاشی بر خلاف دیگر نقاشان از نقطه هایی با اندازه متفاوت، در جهت های مختلف استفاده کرد. این ویژگی باعث شد تا در نقاشی زوج عاشق در باغ، اثری از یک روز آفتابی و بهاری به وضوح لمس شود و این ویژگی به نوبه خود به صمیمیت و گرمای اثر کمک کند. 

تاریخ خلق اثر: 1887 میلادی، 34 سالگی

سبک: رنگ و روغن

ابعاد: 75 × 113 سانتی متر

مکان ثبت اثر: پاریس، فرانسه

پاورقی


1- سبک نقطه چینی یا Pointillism در سال 1886 ایجاد شد و ون گوگ یکی از نقاشان با آثار مشهور در این زمینه است. 

Photo by : Unknown

6- خودنگاره نقاش | Self-Portrait as a Painter

در این اثر، ونسان ون گوگ را در پشت بوم نقاشی و سه پایه می بینید که تعدادی قلم مو و پالت در دست دارد. ون گوگ در این تابلو، با سبک نقاشی جدید، رنگ های روشن و تلفیق نشده، خودش را به عنوان یک هنرمند مدرن معرفی می کند. بر روی پالت مجموعه ای از رنگ های مکمل مانند قرمز و سبز، زرد و بنفش و آبی و نارنجی به چشم می خورد که همه آن ها به طور خاص در این نقاشی استفاده شده اند. جالب آن که ون گوگ از عمد این رنگ های مکمل را به طور خاص در کنار هم گذاشته است. به طور مثال وجود آبی در پالت، به رنگ آبی پیراهنش و نارنجی نیز به رنگ موهایش اشاره دارد. 

خودنگاره نقاش، آخرین اثر ون گوگ در پاریس بود؛ شهری که روح و جسم ونسان را خسته کرد. ون گوگ به همین دلیل در این نقاشی روی چین و چروک های پیشانی، ریش بیش از اندازه قرمز و چهره ژولیده و غمگین خود مانور داد.

تاریخ خلق اثر: 1888 میلادی، 35 سالگی

سبک: رنگ و روغن

ابعاد: 65.1 × 50 سانتی متر

مکان ثبت اثر: پاریس، فرانسه

Photo by : Unknown

7- خانه زرد | The Yellow House

خانه زرد، تابلویی است که ون گوگ بلافاصله پس از حضور در آرلز کشید و برای برادرش تئو فرستاد. او که شیفته رنگ خانه زیر نور آفتاب جنوب فرانسه شده بود، این تابلو را خلق کرد و خود، آن را خیابان نامید. در این تابلو علاوه بر خانه زرد رنگ ونسان، رستوران سمت چپ، جایی که معمولا او غذا می خورد را می بینید.

تاریخ خلق اثر: 1888 میلادی، 35 سالگی

سبک: رنگ و روغن

ابعاد: 72 × 91.5 سانتی متر

مکان ثبت اثر: آرلز ، فرانسه

Photo by : Unknown

8- اتاق خواب | The Bedroom

تابلوی اتاق خواب، اتاق محل اقامت ونسان ون گوگ در خانه زرد و شهر آرلز را نشان می دهد. اسباب و اثاث ساده و تابلوهای نقاشی روی دیوار را می بینید. ون گوگ از آن رو از رنگ های روشن در این تابلو استفاده کرد تا سکون و آرامش را به تصویر بکشد. البته در حال حاضر تضاد رنگی قابل توجهی در تابلوی اتاق خواب دیده می شود که بر طبق تحقیق پژوهشگران، در اثر تغییر رنگ در گذر زمان رخ داده است. به طور مثال در زمان کشیدن تابلو، در و دیوارها به رنگ بنفش بودند که در حال حاضر آبی هستند. یک نکته جالب در این تابلو، زاویه عجیب دیوار پشتی است که نه تنها اشتباهی نیست؛ بلکه واقعیت را نشان می دهد. در واقع دیوار اتاق خواب ون گوگ در خانه زرد اریب بود. یک نکته دیگر، عدم رعایت قوانین پرسپکتیو در این نقاشی‌ست که کاملا عمدی بود. ون گوگ در نامه اش به تئو توضیح داده که از این کار برای ایجاد شباهت به نقاشی های ژاپنی استفاده کرده است. در نهایت ون گوگ از این تابلوی خود بسیار رضایت داشت. 

تاریخ خلق اثر: 1888 میلادی، 35 سالگی

سبک: رنگ و روغن

ابعاد: 72.4 × 91.3 سانتی متر

مکان ثبت اثر: آرلز ، فرانسه

Photo by : Unknown

9- مزرعه گندم و کلاغ | Wheatfield with Crows

یکی از مشهورترین آثار ون گوگ، تابلوی مزرعه گندم و کلاغ است. گفته می شود این آخرین تابلوی ونسان ون گوگ است که پیش از خودکشی کشیده، اما وجود آثار مشابه این تابلو که پس از آن تولید شده، این موضوع را به یک راز بدل کرده است. همان طور که در بخش زندگی نامه ون گوگ توضیح دادیم، ونسان با کشیدن این تابلو قصد داشت از سویی غم و تنهایی بی حدش را به تصویر بکشد و از سویی دیگر تایید کند که زندگی در روستا چقدر می تواند مفید و اثربخش باشد! 

تاریخ خلق اثر: 1890 میلادی، 37 سالگی

سبک: رنگ و روغن

ابعاد: 73.9 × 92.7 سانتی متر

مکان ثبت اثر: سن-رمی، فرانسه

Photo by : Unknown

مجموعه ها و بخش های موزه ون گوگ

به غیر از نقاشی ها و طراحی های ون گوگ، درون این موزه هنوز بخش های دیگری وجود دارد که در این جا با آن ها آشنا می شویم:

1- زندگی ونسان | Young Vincent

ونسان ون گوگ در سال 1853 به دنیا آمد و در سال 1890 میلادی، با خودکشی از دنیا رفت. گرچه این هنرمند عمر چندانی نداشت؛ اما در این 37 سال بیش از 2100 اثر هنری از خود به جای گذاشت. در مجموعه «زندگی ونسان» موزه ون گوگ می توانید با جزییات بسیار درباره این هنرمندِ نام آشنا اطلاعات کسب کنید و همزمان تصاویر و نقاشی های مربوط به هر دوره را ببینید. 

ما در بخش ابتدایی به زندگی‌نامه ون گوگ پرداختیم. 

2- نامه های برادرانه

یکی از بخش های متفاوت موزه ون گوگ، مجموعه نامه های ونسان ون گوگ به برادرش، دوستان و سایر اعضا خانواده است. در این موزه می توانید نسخه اصلی نامه ها و ترجمه‌شان را ببینید، به دهه 80 قرن نوزدهم بروید و پا به پای خانواده ون گوگ در جریان فراز و نشیب این نقاش هلندی قرار بگیرید. با دیدن نامه ها متوجه خواهید شد ون گوگ نه تنها نقاش که نویسنده قابلی بوده است. در موزه ون گوگ، نامه ها در شکلی زیبا به نمایش گذاشته شده اند و در ضمن شما می توانید با هدفون متن آن ها را بشنوید. 

وبسایت: اگر به خواندن این نامه ها علاقه دارید، باید بدانید وبسایت جداگانه ای برای نامه های ونسان و تئو ون گوگ تهیه شده که می توانید تمام نامه ها را به تفکیک تاریخ، موضوع و ... دسته بندی کنید و نامه مورد نظر خود را پیدا کنید. اینجا کلیک کنید. 

3- داستان ها و رازهای ونسان ون گوگ

زندگی 37 ساله ون گوگ داستان ها و رازهای بسیاری را در خودش دارد که با بازدید از موزه ون گوگ می توانید حس کنجکاوی‌تان را ارضا کنید. کافیست سری به بخش داستان ها بزنید تا در جریان جزییات خصوصی زندگی ونسان قرار بگیرید. داستان های عشقی و ناکام مانده ونسان و معشوقه هایش، رابطه محبت آمیز با برادرش تئو و رابطه دوستانه ون گوگ با دیگر هنرمندان از جمله چیزهایی است که می توانید درباره آن ها اطلاعات کسب کنید.

داستان های ون گوگ را در اینجا ببینید. 

Photo by : Unknown

4- مجموعه دوستان هنرمند

ونسان ون گوگ در طول زندگی هنری اش، در کنار آموختن و تمرین و تکرار، آثار دوستان هنرمندش را با دقت بسیاری بررسی می کرد. از همین رو امروزه در موزه ون گوگ مجموعه ای وجود دارد که بخشی از آثار دوستان نزدیک ون گوگ را در معرض نمایش قرار داده است. در این مجموعه چند پرتره نیز از ون گوگ خواهید دید که از قضا خودنگاره نیستند و به دست دوستان نقاشش خلق شده اند.

برای اطلاعات بیشتر از این نقاشی ها، اینجا را ببینید. 

5- مجموعه نقاشی های ژاپنی

همان طور که در بخش زندگی نامه ون گوگ دیدیم، ونسان ون گوگ و برادر کوچک ترش در طی سال های 1886 تا 1887 بود که به جمع آوری نقاشی های ژاپنی علاقه‌مند شدند. این موضوع باعث شد تا مجموعه ای قابل توجه با بیش از 660 نقاشی ژاپنی بر روی چوب تهیه شود. ونسان اغلب آن ها را از دلالان هنری پاریس و با هزینه ای بسیار کم تهیه می کرد و برای خریدشان نه تنها به سراغ مشهورترین ها نمی رفت بلکه به دنبال نقاشی هایی با رنگ روشن و نمادهای جذاب بود. 

در حال حاضر مجموعه نقاشی های ژاپنی ونسان در موزه ون گوگ در معرض دید عموم قرار دارد و با بازدید از موزه می توانید این نقاشی های الهام بخش را از نزدیک ببینید.

برای اطلاعات بیشتر از این نقاشی ها، اینجا را ببینید. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

6- نمایشگاه 2016

موزه ون گوگ هر ساله میزبان نمایشگاه های مختلف است که پذیرای آثار متفاوتی هستند. در سال 2016 میلادی، نمایشگاهی برپا شد که به سبب استقبال بازدیدکنندگان، مدیران موزه تصمیم گرفتند آن را به طور دایم برپا کنند و به عنوان بخشی از موزه در معرض دید همگان قرار دهند.

نمایشگاه 2016 کارهایی از نقاشان ممتاز قرن نوزده و بیست را به نمایش گذاشت که از آن جمله می توان به آنری گابریل ایبل نقاش فرانسوی، تئو ون ریسلبرگ نقاش بلژیکی، موریس دنی نقاش فرانسوی، هرمان پل نقاش آلمانی و ... اشاره کرد.

برای اطلاعات بیشتر از این نقاشی ها، اینجا را ببینید.

7- مجموعه چاپ دستی فرانسوی

با بازدید از این بخش، یکی از بزرگترین مجموعه آثار چاپ دستی فرانسوی را می بینید که موضوعات مختلفی دارند. این آثار که متعلق به قرن بیستم هستند، نوآوری و خلاقیت هنرمندان آن زمان را به تصویر می کشند. در مجموع بیش از 1000 چاپ دستی در این بخش وجود دارد که به صورت دایمی بازدید ندارند؛ چرا که این آثار به نور حساس بوده و در معرض آن آسیب می بینند. 

برای اطلاعات بیشتر از این مجموعه آثار، اینجا را ببینید.

Photo by : Unknown

8- تاثیر ون گوگ بر نقاشان پس از خود

در روزگاری که آثار ون گوگ طرفدار و خریدار چندانی نداشت و هزینه هایش را برادرش تامین می کرد، ونسان همچنان امیدوار بود که بالاخره پس از مرگش اتفاقی که باید بیفتد. گذشت زمان ثابت کرد انتظار ونسان بیهوده نبود و این آثار با اقبال بسیاری مواجه شدند. شاید جالب باشد بدانید که نقاشان بزرگ و هنرمندان بسیاری از سرتاسر دنیا از تابلوهای ون گوگ الهام گرفتند و با آن که 128 سال از مرگ ونسان ون گوگ می گذرد، هنوز قدرت و تاثیر رنگ ها و سبک خاصش پابرجاست. 

به همین مناسبت، موزه ون گوگ هر سال مجموعه ای از آثار این هنرمندان را در موزه به نمایش می گذارد. هنرمندان معروفی که تا به حال کارهای شان در نمایشگاه این موزه قرار گرفته است، عبارت اند از:

 • پیتر دوگ | Peter Doig: پیتر دوگ نقاش معاصر و اسکاتلندی است که در خلق مناظر استثنایی استعداد بسیاری داشته و از همین جهت نیز بسیار به ون گوگ شباهت دارد. پیتر دوگ با مهارت بسیار از رنگ ها در نقاشی هایش استفاده می کند و با استفاده از خاطرات شخصی و تصاویر موجود، آثاری شاخص پدید می آورد. در حال حاضر نمایشگاهی از کارهای این هنرمند اسکاتلندی در موزه ون گوگ وجود دارد و تا 23 سپتامبر (1 مهر) برپاست. 
 • زنگ فنژی | Zeng Fanzhi: زنگ فنژی نقاشی چینی و مدرن است که آثار ون گوگ را بسیار می ستاید. او به طور خاص مجموعه‌ای را برای موزه ون گوگ خلق کرد که در اواخر سال 2017 تا اوایل سال 2018 در اختیار بازدیدکنندگان قرار داشتند.
 • ادوارد مونک | Edvard Munch: ادوارد مونک، این نقاش نروژی را همه با تابلوی معروف جیغش می شناسند. مونک و ون گوگ هر دو در یک دوره زندگی می کردند، اما در واقع هیچ وقت با هم ملاقاتی نداشتند. نام ادوارد مونک از آن رو در این لیست جای گرفته است که سبک نقاشی اش، شباهت بسیاری با ون گوگ دارد و از نظرش کارهای ون گوگ ستودنی بودند. همچنین میان آثار این دو هنرمند وجوه مشترک بسیاری می توان یافت که این نمایشگاه به بررسی دقیق تر تابلوهای این دو هنرمند می پردازد.
 • فرانسیس بیکن | Francis Bacon: فرانسیس بیکن، نقاش نام آشنای ایرلندی-انگلیسی است که در قرن بیستم می زیست. بیکن نیز یکی از صدها هنرمندی است که تحت تاثیر کارهای ون گوگ، سبک نقاشی خود را پیدا کرد. نقاشی این هنرمند به سبب وجود چهره ها و اشکال بی تناسب، شوم و خام شهرت یافت. همچنین این نقاش در سال 1957 مجموعه آثاری را خلق کرد که تفسیری از کارهای ون گوگ بودند. 
 • فرانک آرباخ | Frank Auerbach: فرانک آرباخ نیز از جمله نقاشان مدرن و معاصری‌ست که از ون گوگ تاثیر پذیرفته است. این نقاش آلمانی-انگلیسی همانند ون گوگ به هنگام کشیدن پرتره، علاقه ای به جزییات ندارد و در واقع تنها به شخصیت و احساسات سوژه توجه می کند. 
 • ویلم دکونینگ | Willem de Kooning: دکونینگ هنرمند هلندی-آمریکایی از قرن بیستم است که به سبک اکسپرسیونیسم انتزاعی نقاشی می کرد. از جمله شباهت های دکونینک به آثار ون گوگ، استفاده از رنگ و حرکت قلم مو برای به تصویر کشیدن روح سوژه بود. 

در زیر نمونه ای از آثار این نقاشان و مقایسه آن ها با کارهای مشابه ون گوگ را می بینید.

نقاشی پیتر دوگ
نقاشی زنگ فنژی
نقاشی فرانسیس بیکن
نقاشی فرانک آرباخ
نقاشی ادوارد مونک
نقاشی ویلم دکونینگ

 کافه موزه له تامبورین | Museum café Le Tambourin

گرچه در اغلب موارد از کافه و رستوران یک جاذبه معروف، انتظار چندانی از لحاظ کیفیت نمی رود و یا اغلب با مکان های بسیار گرانی رو به رو می شویم؛ باید بدانید له تامبورین یک استثنای جذاب است. کافه موزه ون گوگ نه تنها یکی از بهترین کافه های شهر آمستردام است که طیف هزینه مناسبی نیز دارد و لوکس محسوب نمی شود.

با انتخاب کافه موزه له تامبورین، طیفی از خوشمزه های بومی، سالادها، پاستا و لازانیای خانگی، بشقاب های سبز و انواعی از کیک و شیرینی در انتظار شماست. همچنین در این کافه می توانید بخش کوروکاوای موزه را ببینید. 

ساعت کار: هماهنگ با ساعت کار موزه

 • شنبه تا پنج شنبه: 9:00 تا 22:00
 • جمعه: 9:00 تا 18:00

منو: هلندی، اروپایی، گیاهی، فاقد گلوتن

سطح هزینه: متوسط

شماره تماس: 176 4702 20(0) 31+

امکانات موزه ون گوگ

موزه زیبا و وسیع ون گوگ امکانات مختلفی را در مجموعه خود گنجانده است:

 • فروشگاه موزه: موزه ون گوگ فروشگاه بزرگی دارد که محصولات متنوعی را در اختیار دوست داران ون گوگ می گذارد. در این فروشگاه از انواع کتاب، کارت پستال، پوستر و ... بگیرید تا لوازم خانه و پوشاک مد روز را پیدا خواهید کرد. قسمت خوشایند ماجرا آن‌ست که در تمام این محصولات رد پای ون گوگ و البته طرح ها و رنگ های جذابش به چشم می خورند. به طور مثال می توانید روسری هایی با طرح زمینه نقاشی گندمزار ون گوگ را در این فروشگاه بیابید. برای اطلاع از محصولات فروشگاه و هزینه های هر یک اینجا را ببینید. 
 • بخش ادیتوریوم | Museum Auditorium: ادیتوریوم بخشی از موزه است که در آن جا می توانید به رایگان و با خیال راحت بنشینید و داستان زندگی ونسان ون گوگ را در قالب فیلمی تماشا کنید.
 • میز اطلاعات: برای هر نوع سوال و راهنمایی، کافیست خود را به این میز در ورودی اصلی موزه برسانید تا از کمک کارکنان موزه بهره‌مند شوید. هرگونه اطلاعی درباره مجموعه های دایمی موزه، نمایشگاه ها، سخنرانی ها، ورکشاپ ها و ... را می توانید از این بخش کسب کنید. 
 • وای‌فای رایگان
 • اتاق رخت آویز: اتاق رخت آویز موزه مکانی برای نگهداری لباس، کت، بارانی، چتر، کیف ها و کوله پشتی های کوچک بازدیدکنندگان است. 
 • بخش گمشده ها: در صورتی که وسیله ای را در موزه ون گوگ گم کردید، حتما سری به این وبسایت بزنید. اینجا تمام وسایل پیدا شده به ثبت می رسند. 
 • برنامه موبایلی لمس ون گوگ | Touch Van Gogh: این برنامه موبایلی به شما این امکان را می دهد تا بیشتر درباره ون گوگ و آثارش بدانید. به طور مثال نقاشی های جنوب فرانسه اش را زیر ذره بین می گذارید و ذرات شن را رویش خواهید دید که حکایت از حضور ونسان ون گوگ در کنار دریا دارد. برای دانلود و اطلاعات بیشتر از این برنامه، اینجا کلیک کنید. 

امکانات مخصوص ناتوانان و کم توانان جسمی

موزه ون گوگ که از بهترین موزه های دنیاست، ترتیبی داده است تا تمام افراد فارغ از محدودیت های جسمی، بتوانند وارد این مجموعه کم نظیر شوند و آثار ون گوگ را از نزدیک لمس کنند. در این جا به تفکیک امکانات مخصوص هر گروه را شرح داده ایم:

1) امکانات مخصوص نابینایان و کم بینایان

1- لمس آثار: نابینایان و و کم بینایان هم امکان آن را دارند تا از موزه ون گوگ بازدید کنند. موزه ون گوگ بخش به خصوصی دارد که این فرصت را به این افراد می دهد تا بتوانند با لمس آثار ون گوگ، از آن شناخت پیدا کنند. 

2- همراه: تمام نابینایان و کم بینایان می توانند با خرید یک بلیت، به رایگان با یک همراه وارد موزه شوند. البته خرید بلیت افراد همراه به صورت آنلاین نیست و حضوری انجام می شود. 

3- سگ راهنما: نابینایان و کم بینایان همچنین می توانند برای ورود به موزه سگ راهنما به همراه داشته باشند. البته وجود قلاده مناسب الزامی است.

2) امکانات مخصوص ناشنوایان و کم شنوایان

1- همراه: تمام ناشنوایان و کم شنوایان می توانند با خرید یک بلیت، به رایگان با یک همراه مسلط به زبان اشاره وارد موزه شوند. البته خرید بلیت افراد همراه به صورت آنلاین نیست و حضوری انجام می شود. 

2- مترجم زبان اشاره: فیلم هایی که در بخش ادیتوریوم موزه پخش می شوند همگی با زبان اشاره و به هلندی ترجمه می شوند.

3- راهنمای تور به زبان اشاره: موزه ون گوگ تورهای به خصوصی را به زبان اشاره جهانی برای ناشنوایان و کم شنوایان برگزار می کند که هزینه آن برابر با 80 یورو (4,520,480 تومان) است. 

3) امکانات مخصوص معلولان حرکتی

1- همراه: معلولان حرکتی نیز می توانند تنها با خرید یک بلیت، به رایگان با یک همراه به موزه ون گوگ بروند. البته خرید بلیت افراد همراه به صورت آنلاین نیست و حضوری انجام می شود. 

2- پارکینگ اختصاصی: یک پارکینگ مخصوص معلولان حرکتی درست رو به روی موزه ون گوگ و آن طرف خیابان وجود دارد.

3- سطوح شیب دار و آسانسور: بازدیدکنندگان معلول می توانند برای ورود به موزه هم از ورودی اصلی و هم از ورودی موجود در خیابان پالوس پوتراسترات (Paulus Potterstraat) استفاده کنند. همچنین در جای جای موزه آسانسور برای جا به جایی معلولان تعبیه شده است. 

4- سرویس بهداشتی: سرویس های بهداشتی مخصوص کم توانان جسمی در طبقه همکف موزه قرار دارد. 

5- کرایه صندلی چرخدار و صندلی: خوب است بدانید موزه ون گوگ تعدادی صندلی چرخدار دارد که اگر قصد استفاده از آن ها را دارید، لازم است به این آدرس ایمیل بزنید و آن را رزرو کنید. 

4) امکانات مخصوص افراد دارای اختلال های حسی

اگر شما از اختلال حسی رنج می برید و برای بازدید از موزه ون گوگ به دنبال روزی خلوت هستید، توصیه می کنیم روز بازدید خود را در وسط هفته و خارج از تعطیلات تابستان و رسمی انتخاب کنید. 

همچنین توصیه می کنیم برای بازدید از موزه، رویدادهایی مانند «جمعه ها با ونسان» و یا «رویای ونسان» را انتخاب نکنید. در این دو رویداد پخش موسیقی و رقص نور بسیار چشمگیر است و می تواند بسیار برای شما آزار دهنده باشد. 

تورهای موزه ون گوگ

برای بازدید از موزه ون گوگ، تورهای مختلفی وجود دارد:

1- راهنمای چند رسانه ای: راهنمای چند رسانه ای موزه ون گوگ شامل برنامه موبایلی تصویری و یک راهنمای شنیداری است. این راهنمای شنیداری در 11 زبان زنده دنیا از جمله: انگلیسی، فرانسوی، هلندی، آلمانی، ایتالیایی، پرتغالی، اسپانیایی، روسی، چینی، ژاپنی و کره ای ارایه می شود. می توانید این راهنماها را از اینجا رزرو کنید و از میز راهنمای شنیداری موزه تحویل بگیرید. 

هزینه: بزرگسالان 5 یورو (282,530 تومان)

نوجوانان 13 تا 17 سال: 3 یورو (169,518 تومان)

کودکان 6 تا 12 سال: رایگان


2- تور خانوادگی: اگر تصمیم دارید همراه خانواده به ون گوگ بروید، می توانید تورهای خانوادگی موزه را رزرو کنید. در این تور، راهنمای موزه چند تابلوی بسیار مشهور ون گوگ را به شما معرفی کرده و داستان های جذابی از زندگی هنری و شخصی ونسان ون گوگ را برای‌تان تعریف می کند. 

ساعت کار:

 • شنبه: 9:30 تا 16:30
 • یکشنبه تا پنج شنبه: 9:30 تا 17:30
 • جمعه: 9:30 تا 19:30

ظرفیت: حداقل 1 نفر و حداکثر 60 نفر (4 گروه 15 نفره) در یک ساعت

هزینه تور گروهی: 95 یورو (5,368,070 تومان)  فارغ از تعداد اعضا تا سقف 15 نفر (شامل هزینه ورودی نمی شود)

مدت زمان تور: حدود 50 دقیقه

زبان: انگلیسی و هلندی

رزرو: اینجا کلیک کنید.


3- تور گروهی خصوصی: اگر آن قدر کنجکاوید که احتیاج دارید در فضایی جداگانه سوالات خود را بپرسید و با راهنمای حرفه ای مجموعه درباره جزییات موزه صحبت کنید، تور خصوصی گزینه خوبی برای شما خواهد بود. در این تور راهنمای موزه از نخستین کارهای ونسان ون گوگ شروع می کند، شما را با خود به زمان سفر ون گوگ به پاریس می برد و نحوه تغییر و تحول سبک نقاشی اش را نشان می دهد. در انتها نیز با هم به جنوب فرانسه می روید و با نحوه شکل گیری سبک خاص ون گوگ آشنا می شوید. 

ساعت کار:

 • شنبه: 9:30 تا 16:30
 • یکشنبه تا پنج شنبه: 9:30 تا 17:30
 • جمعه: 9:30 تا 19:30

ظرفیت: حداقل 1 نفر و حداکثر 60 نفر (4 گروه 15 نفره) در یک ساعت

هزینه تور گروهی: 95 یورو (5,368,070 تومان)  فارغ از تعداد اعضا تا سقف 15 نفر (شامل هزینه ورودی نمی شود)

مدت زمان تور: حدود 50 دقیقه

زبان: انگلیسی، هلندی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی و ایتالیایی

رزرو: اینجا کلیک کنید.


در مجموع برای رزرو این تورها حداقل باید دو هفته قبل از مراجعه، اقدام کنید و برای کنسل تورها نیز حداکثر تا دو هفته قبل از بازدید زمان دارید. اگر تمایل دارید از تورهای خارج از موزه استفاده کنید و یا خودتان به عنوان راهنمای کسی حضور یابید، لازم است از پیش با مسوولان موزه هماهنگ کنید. در صورتی که درباره رزرو تورها و شرایط شان سوالی دارید، می توانید از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید. برای این کار روزهای دوشنبه تا جمعه، در ساعت 15:00 تا 17:00 زمان دارید. 

شماره تماس: 246 5705 20 0 31+

ایمیل:  اینجا کلیک کنید. 

Photo by : Unknown

خدمات مخصوص کودکان

در موزه ون گوگ طیفی از خدمات مخصوص کودکان ارایه می شود تا این گروه سنی را برای بازدید از موزه تشویق کنند:

1- چمدان سفری ونسان | Vincent’s Travelling Case

چمدان ونسان ون گوگ پر از دانستنی های جالب برای کودکان و خانواده ‌شان است. این دانستنی ها به شما کمک می کنند تا بهتر نقاشی های ون گوگ را کشف کنید. البته در این چمدان برنامه ها و فعالیت های به خصوصی ترتیب داده شده که می توانید برای پیوستن به برنامه، به میل خودتان یک یا چند تا را انتخاب کنید. برای اطلاع و شرکت در این برنامه، از میز اطلاعات و کارکنان موزه ون گوگ کمک بگیرید. 

رده سنی: 6 تا 12 سال به همراه یک یا دو همراه بزرگسال

محل ملحق شدن: میز اطلاعات موزه

هزینه: رایگان

زبان: انگلیسی و هلندی

Photo by : Unknown

2- شکار گنج | Treasure Hunt

شکار گنج فرصتی را برای شما و کودکان‌تان پیش می آورد که می توانید در بازی و سرگرمی، با ون گوگ آشنا شوید. مثلا از شما سوال هایی پرسیده می شود که لازم است برای پیدا کردن جواب شان، با دقت نقاشی های ون گوگ راببینید و یا برخی از نامه ها را بخوانید. به طور مثال یک ساعت دیواری در یکی از تابلوهای مشهور ونسان ون گوگ پیدا کنید و ده ها چیز دیگر. 

برای آن که در برنامه شکار گنج شرکت کنید، به میز اطلاعات موزه ون گوگ بروید، برگه سوال ها را دریافت کنید و به همه آن ها پاسخ دهید. در نهایت برگه را تحویل دهید و با بررسی جواب ها، هدیه کوچکی دریافت کنید. 

رده سنی: 6 تا 12 سال به همراه یک یا دو همراه بزرگسال

مکان دریافت: میز اطلاعات موزه

هزینه: رایگان

زبان: انگلیسی، هلندی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و اسپانیایی

برای اطلاعات بیشتر، در طی ساعات 9:0 تا 17:00 با شماره تلفن میز اطلاعات موزه ون گوگ تماس بگیرید. 

شماره تماس: 243 5705 20 0 31+

Photo by : Unknown

3- جشن تولد | Birthday Party

اگر دل تان می خواهد جشن تولدی متفاوت و فرهنگی برای فرزند دلبندتان بگیرید، موزه ون گوگ مکان ایده آلی برای شما خواهد بود. برنامه تولد در این موزه به این ترتیب است که ابتدا مسوول کارگاه تعدادی از تابلوهای ون گوگ را به بچه ها نشان می دهد و سپس آن ها را به استودیو می برد و اجازه می دهد تا بچه ها، آثار هنری خودشان را پدید بیاورند. 

رده سنی: 6 تا 12 سال

زمان: 

 • شنبه ها: 15:00 تا 17:00
 • یک شنبه ها: 12:30 تا 14:30

ظرفیت: حداکثر 12 نفر

هزینه: 150 یورو (8,475,900 تومان)

هزینه تولد شامل بلیت ورودی برای کودک متولد، کادوی تولد، تزیین تولد و پذیرایی با نوشیدنی بدون الکل می شود. پرداخت هزینه به صورت حضوری، نقد و در روز تولد صورت می گیرد. 

رزرو: برای رزرو روز تولد از این لینک استفاده کنید. 

نکات:

 • توجه داشته باشید که در روز تولد و برای نقاشی، به تمام کودکان روپوش داده می شود. البته فراموش نکنید باز هم احتمال رنگی شدن لباس ها وجود دارد، پس از لباس مناسب برای کودکان استفاده کنید. 
 • جشن تولد موزه مخصوص کودکان است و بزرگسالان نمی توانند در ورکشاپ و برنامه حضور یابند. 
 • در این برنامه ریزی، زمانی برای باز کردن کادوها و برش کیک و ... وجود ندارد. برنامه به گونه‌ای تنظیم شده تا از زمان موردنظر برای بررسی آثار و فعالیت هنری کودکان استفاده شود. البته در این برنامه از کودکان با لیموناد و کلوچه پذیرایی می شود. 
Photo by : Unknown

4- کارگاه های کودکان | Children's Workshops

کارگاه های کودکان به بچه ها فرصت می دهد تا با جسارت تمام قلم مو در دست بگیرند و فارغ از هر گونه ترسی، بر روی بوم های خود نقاشی کنند. این کارگاه ها توسط مدرسان هلندی و انگلیسی زبان اداره می شود و ابتدا کودکان را به گردشی درون موزه می برند. سپس تمام کودکان را به استودیو راهنمایی می کنند و اجازه می دهند تا نقاشی کنند. 

خوب است بدانید ورود کودکان به موزه رایگان است؛ اما برای شرکت در کارگاه ها هزینه دریافت می شود. با پرداخت این هزینه به هر کودک وسایل لازم نقاشی و نوشیدنی خنک تعلق می گیرد. توجه داشته باشید برای نقاشی، به تمام کودکان روپوش داده می شود؛ اما باز هم احتمال رنگی شدن لباس ها وجود دارد، پس از لباس مناسب برای کودکان استفاده کنید.

رده سنی: 6 تا 12 سال

زمان برگزاری: در حال حاضر و در ماه های جولای و آگوست (تیر و مرداد 97) هیچ کارگاهی برگزار نمی شود و کارگاه ها دوباره از اول سپتامبر (10 شهریور 97) برگزار خواهند شد. این کارگاه ها تنها در روزهای شنبه و یک شنبه اجرا می شوند. 

ساعت برگزاری: شنبه: 12:30 تا 14:30 و یک شنبه: 15:00 تا 17:00

ظرفیت: حداکثر 12 نفر

هزینه کارگاه: هر کودک 7.5 یورو (423,795 تومان)  

زبان: انگلیسی و هلندی

برای اطلاعات بیشتر، در طی ساعات 9:0 تا 17:00 با شماره تلفن میز اطلاعات موزه ون گوگ تماس بگیرید. 

شماره تماس: 243 5705 20 0 31+

سالن های برگزاری مراسم در موزه ون گوگ

موزه ون گوگ در فضاهایی جداگانه، آمادگی برگزاری رویدادها و مراسم مختلفی را دارد که عبارت اند از:

1- بازدید اختصاصی 

اگر علاقه دارید تا آثار خارق العاده ون گوگ را در فضایی تشریفاتی و اختصاصی تماشا کنید، این مراسم می تواند خاص شما و دوستان‌تان باشد. در این برنامه پس از بسته شدن موزه، درهای موزه به روی شما و همراهان‌تان گشوده می شود و می توانید با راهنمایی کارکنان مجرب از موزه ون گوگ دیدن کنید. 

گنجایش: 25 تا 100 نفر

ساعت کار:

 • 1 مارس تا 1 سپتامبر (10 اسفند 96 تا 10 شهریور 1397): 18:00 تا 19:00
 • 2 سپتامبر تا 28 فوریه (11 شهریور تا 9 اسفند): 17:00 تا 18:00

2- صرف شام در موزه 

در رویدادی منحصر به فرد، می توانید شام خود را در کنار آثار ون گوگ صرف کنید. این مراسم در سالن اصلی بخش ریتولد برگزار می شود. البته در این رویداد پس از صرف غذا، می توانید به همراه راهنمای موزه از آثار بازدید کنید. 

گنجایش: 

 • ساختمان ریتولد: بین 100 تا 250 نفر
 • ساختمان فویر: بین 250 تا 450 نفر

3- برگزاری جلسه و کنفرانس

سالن های موزه ون گوگ می توانند برای برگزاری جلسات کاری و یا کنفرانس های شما مناسب باشند. در مجموع دو بخش برای این دست مراسم مناسبند که عبارت اند از: 1- اتاق جلسه و 2- اتاق تئو ون گوگ

گنجایش: 

 • اتاق جلسه: 20 نفر
 • اتاق تئو ون گوگ: بین 100 نفر

ایمیل: برای اطلاعات بیشتر درباره هر یک از این بخش ها و نحوه هماهنگی آن ها، از این آدرس ایمیل استفاده کنید. 

کتابخانه موزه ون گوگ

این کتابخانه که فاصله ای 270 متری از موزه ون گوگ دارد، برای استفاده و ورود عموم آزاد و رایگان است و حتا لازم نیست از قبل، هماهنگ کنید. با ورود به این کتابخانه به بیش از 35 هزار کتاب و مقاله دسترسی پیدا خواهید کرد و بیش از 40 عنوان مجله را از نزدیک خواهید دید.

ساعت کار: دوشنبه تا جمعه: 10:00 تا 12:30 و 13:30 تا 17:00

آدرس: هلند، آمستردام، میدان میوزیم‌پلی 6، خیابان گابریل متسوسترات هشتم

Address: Gabriël Metsustraat 8, Museumplein, Amsterdam, Netherlands

Photo by : Unknown

مسیر و دسترسی به موزه ون گوگ

موزه ون گوگ در مرکز شهر آمستردام قرار دارد و بنابراین دسترسی راحتی پیش روی شماست. به این منظور خطوط زیر می توانند شما را به موزه ون گوگ برسانند:

 • خط 2 تراموا؛ ایستگاه ون برلسترات (Van Baerlestraat)
 • خط 5 تراموا؛ ایستگاه ون برلسترات (Van Baerlestraat)
 • اتوبوس خط 347؛ ایستگاه رایجسمیوزیم یا میوزیم‌پلاین (Rijksmuseum or Museumplein)
 • اتوبوس خط 357؛ ایستگاه رایجسمیوزیم یا میوزیم‌پلاین (Rijksmuseum or Museumplein)

هزینه ورودی: 

 • بزرگسالان: 19 یورو (1,073,614 تومان)
 • افراد زیر 18 سال: رایگان
 • افراد دارای کارت موزه: رایگان

نکات بلیت ورودی:

 • رزرو: توجه داشته باشید که بلیت های موزه ون گوگ تنها به صورت اینترنتی و غیر حضوری فروش می روند. برای خرید اینجا کلیک کنید. 
 • بلیت ها را هم به صورت چاپی و هم به صورت دیجیتال می توانید ارایه دهید. اگر از بلیت خود پرینت نگرفته اید، کافیست آن را در گوشی هوشمندتان همراه خود بیاورید. فراموش نکنید که گوشی شما به اندازه کافی شارژ داشته باشد.
 • بلیت خریداری شده تنها در روز و ساعت مشخص شده اعتبار دارد.
 • برای ورود به موزه حداکثر تا 30 دقیقه پس از زمان شروع نوبت تان زمان دارید. 
 • اگر می خواهید در گروهی 15 نفره یا بیشتر از موزه ون گوگ بازدید کنید، از رزرو گروهی موزه استفاده کنید.

ساعت بازدید در سال 2019:

 • 7 ژانویه تا 28 فوریه 2019 (17 دی تا 9 اسفند 1397): شنبه تا پنج شنبه: 9:00 تا 17:00 - جمعه: 9:00 تا 21:00
 • 1 مارس (10 اسفند): 9:00 تا 17:00 
 • 2 مارس تا 20 ژوئن (11 اسفند تا 30 خرداد 1398): شنبه تا پنج شنبه: 9:00 تا 18:00 - جمعه: 9:00 تا 21:00
 • 21 ژوئن تا 1 سپتامبر (31 خرداد تا 10 شهریور): شنبه تا پنج شنبه: 9:00 تا 19:00 - جمعه: 9:00 تا 21:00
 • 2 سپتامبر تا 27 اکتبر (11 شهریور تا 5 آبان): شنبه تا پنج شنبه: 9:00 تا 18:00 - جمعه: 9:00 تا 21:00
 • 28 اکتبر تا 22 دسامبر (6 آبان تا 1 دی): شنبه تا پنج شنبه: 9:00 تا 17:00 - جمعه: 9:00 تا 21:00
 • 23 تا 31 دسامبر (1 تا 10 دی): 9:00 تا 19:00 - جمعه و شنبه: 9:00 تا 21:00
 • تعطیلات رسمی: کریسمس (25 دسامبر یا 4 دی) و شب سال نوی میلادی (31 دسامبر یا 10 دی): 9:00 تا 17:00
 • سال نوی میلادی (1 ژانویه یا 11 دی): 11:00 تا 19:00

خوب است بدانید میانگین زمان بازدید از موزه ون گوگ 1 ساعت و 15 دقیقه است و بسیاری نزدیک 2 ساعت زمان در این موزه صرف می کنند. بنابراین برای بازدید از موزه ون گوگ، بسته به علایق شخصی، می توانید زمان 1 تا 2 ساعت را کنار بگذارید. 

بهترین زمان بازدید: 9:00 تا 11:00 و همچنین بعد از 15:00 (شلوغ ترین زمان بازدید از موزه: 11:00 تا 15:00)

برای کنترل زمان بازدید و روزهای فعالیت موزه، می توانید نگاهی به تقویم موزه ون گوگ بیندازید. 

آدرس: هلند، آمستردام، میدان میوزیم‌پلاین 6

Address: Museumplein 6, Amsterdam, Netherlands

Photo by : Unknown

دیدنی های اطراف موزه ون گوگ

 • موزه اشتدلیک آمستردام | Stedelijk Museum Amsterdam: فاصله 62 متر
 • موزه هنرهای معاصر آمستردام | Moco Museum: فاصله 100 متر
 • تالار کنسرت آمستردام | The Concertgebouw: فاصله 290 متر
 • موزه ملی آمستردام | Rijksmuseum: فاصله 350 متر
 • فوندل پارک | Vondelpark: فاصله 550 متر
موزه ملی آمستردام
موزه هنرهای معاصر آمستردام

قوانین و نکات موزه ون گوگ

با رعایت قوانین زیر، بازدیدی خاطره انگیز را برای خود و دیگران تضمین خواهید کرد:

 • در هنگام بازدید از آثار به هیچ وجه حق لمس تابلوها را ندارید. 
 • دویدن و جیغ زدن در تمام بخش های موزه ون گوگ ممنوع است.
 • ورود ژاکت و کیف دستی به درون موزه ون گوگ آزاد است اما این موضوع درباره چتر و انواع کوله پشتی صدق نمی کند. لازم است تمامی این قبیل وسایل را در اتاق رخت آویز موزه بگذارید. همچنین خوب است بدانید که موزه ون گوگ فاقد کمدهای قفل دار است.
 • متاسفانه اتاق رخت آویز موزه جایی برای نگهداری از انواع ساک دستی و چمدان ندارد و هیچ گونه کالسکه، ویلچر و دوچرخه تاشویی را نمی پذیرد.
 • ورود هر گونه وسیله بزرگتر از برگه A4، به داخل موزه ون گوگ ممنوع است. لازم است وسایل بزرگ خود را در اقامتگاه‌تان بگذارید و یا از مکان های عمومی نظیر دراپ اند گو (Drop & Go) در آمستردام استفاده کنید. این ساختمان ها محلی برای نگهداری وسایل و چمدان ها هستند. یکی از شعبه های دراپ اند گو درست رو به روی ایستگاه قطار مرکزی آمستردام قرار دارد.
 • ورود کالسکه کودکان و صندلی های چرخدار برای استفاده از افراد کم توان جسمی به درون موزه ون گوگ آزاد است.
 • عکاسی و فیلمبرداری تنها بدون فلش، بدون سه پایه و در مکان های مشخص شده امکان پذیر است. مکان های مشخص شده برای عکاسی با نام دیوارهای سلفی شناخته می شوند. 
 • جهت جلوگیری از ایجاد مزاحمت برای دیگر بازدیدکنندگان، عکاسی از آثار ون گوگ ممنوع هستند و می توانید تمام این آثار را با کیفیت بالا و از وبسایت موزه به رایگان دانلود کنید. 
 • استفاده از عکس ها، فیلم ها و ویدیوها تنها برای استفاده شخصی و غیر تجاری ممکن است. 
 • در صورتی که مایلید با قصد تجاری مشغول عکس برداری و فیلم برداری در موزه ون گوگ شوید، لازم است از قبل درباره این موضوع هماهنگ کنید. این موضع همچنین برای بلاگرها و عکاسان خبری صدق می کند. 
 • به جهت رعایت حال دیگر بازدیدکننده ها، تا حد امکان از تماس تلفنی و استفاده از موبایل، خودداری کنید.
 • ورود هرگونه خوراکی و نوشیدنی به درون موزه ون گوگ ممنوع است و برای رفع تشنگی و گرسنگی خود تنها مجازید به کافه موزه مراجعه کنید. 
 • کشیدن سیگار در تمام بخش های موزه ون گوگ ممنوع است. 
 • ورود حیوانات خانگی به درون موزه ون گوگ ممنوع است؛ اما برای ورود حیوانات راهنمای افراد کم توان جسمی استثنا وجود دارد.
 • دوربین های مداربسته در تمام بخش های موزه ون گوگ در حال کار هستند.
Photo by : Unknown

معماری و تاریخچه ساختمان موزه ون گوگ

همان طور که در بخش زندگی نامه ونسان ون گوگ اشاره کردیم، موزه اختصاصی ون گوگ در قرن بیستم میلادی ساخته شد. داستان ساخت و بازسازی این مجموعه جالب توجه است که در این جا نگاهی دقیق تر به آن می اندازیم.

دولت هلند در سال 1963 بر آن شد تا موزه‌ای اختصاصی برای ون گوگ بسازد و در همان سال طراحی این ساختمان را به دست معماری هلندی به نام گریت ریتولد (Gerrit Rietveld) سپرد. البته عمر ریتولد به دنیا باقی نبود و درست یک سال پس از طراحی ساختمان موزه از دنیا رفت. ساخت موزه ون گوگ نزدیک 10 سال به طول انجامید و در نهایت در سال 1973 درهایش را به روی عموم گشود. موزه ون گوگ نزدیک 20 سال تنها در یک ساختمان مشغول به کار بود تا بنا به نظر متخصصان، قرار شد علاوه بر بازسازی ساختمان قدیمی، بخش جدیدتری به موزه افزوده شود. در طی سال های 1998 و 1999، بازسازی را معماری هلندی و طراحی و ساخت بخش جدید را معماری ژاپنی به عهده گرفت. گرچه معمار هلندی چندان شناخته شده نبود، اما معمار ژاپنی شهرتی جهانی داشت و امروزه در کارنامه درخشانش ساخت بناهای جالب توجهی را می توان دید. این معمار کسی نبود جز کیشو کوروکاوا (Kisho Kurokawa). البته کار کوروکاوا تنها در ساخت بخش جدید خلاصه نشد و در سال 2014 نیز یک سالن ورودی جدید و متفاوت را برای موزه ون گوگ طراحی کرد. 

کمی از ساختمان ریتولد و معمارش

همان طور که از ابتدا اشاره کردیم، ساختمان ریتولد هم اکنون مجموعه دایمی موزه را در خود جای داده است. بد نیست بدانید ریتولد، خالق این ساختمان، از جمله هنرمندان و طراحان پیشرو و فعال در دهه 1920 میلادی بوده است. نگاه نوآورانه ریتولد بر روی اشکال هندسی، نور و وجود فضاهای وسیع تاکید داشت. این موضوع را به خصوص در پلکان سالن میانی ساختمان ریتولد می توان مشاهده کرد؛ نقطه ای که حجم بالایی از از نور از پنجره های سقفی عبور می کند و سالن موزه را به خوبی روشن می کند. 

ساختمان کوروکاوا و خالق ژاپنی اش

پیش از آن که طراحی و ساخت بخش جدید موزه به طراح ژاپنی داده شود، کیشو کوروکاوا به خاطر رزومه پربارش و تمام طراحی های اصیلش شهرت یافته بود. طراحی فرودگاه کوالالامپور و تعدادی از موزه های کشور ژاپن از آن جمله بودند. در نهایت کار کوروکاوا در سال 1999 میلادی به سرانجام رسید و در همان سال بخش جانبی موزه ون گوگ افتتاح شد. جالب آن که عصاره ای از تمام طراحی های کوروکاوا را می توان در بخش جدید موزه ون گوگ مشاهده کرد. به طور مثال تعامل و هماهنگی میان طبیعت و معماری و فرهنگ ژاپنی و اروپایی از آن جمله هستند. 

کوروکاوا بر خلاف بخش ریتولد برای ساخت بخش مورد نظر خود، از عدم تقارن بهره گرفت. در مجموع، بخش جدید شکلی بیضوی دارد و هم راستا با ساختمان قدیمی تر ساخته شده است. بد نیست بدانید حمایت مالی و فنی ساخت بخش جانبی را تعدادی شرکت ژاپنی به عهده داشتند.

سالن ورودی جدید موزه ون گوگ

در سال 2015 از سالن جدید که در بخش ورودی موزه ساخته شده بود، رونمایی شد. در واقع ایده طراحی و ساخت این بخش نیز از سوی کوروکاوا مطرح شد. پس از آن که بخش جانبی و جدید موزه در سال 1999 میلادی افتتاح شد، کوروکاوا طرح اولیه ای برای ساخت یک سالن ورودی ارایه داد که بعدها تکمیل و محاسبه آن توسط یک معمار هلندی به نام هانس ون هیسوگ (Hans van Heeswijk) انجام شد. این سالن ورودی یکی از نخستین بخش هایی است که می بینید، دیواره ای شفاف و وسیع دارد و با استفاده از آخرین و پیشرفته ترین تکنیک های شیشه سازی احداث شده است. نمای ساختمان شامل 650 متر مربع شیشه خمیده است و در بخش سقف نیز، 30 صفحه شیشه ای بزرگ به چشم می خورد که بزرگترین صفحه هایش طولی 12 متری دارند. همچنین 20 ستون شیشه ای با ارتفاع 9.4 متر بر روی سازه ای مستحکم و 65 تنی از فولاد سوار شده اند. در مجموع پلکان شیشه ای این بخش با قوسی شیشه ای و سه لایه پشتیبانی می شود که هم بیشترین وزن روی پلکان را به دوش می کشد و هم باعث تثبیت پلکان می شود. همچنین به دلیل وجود این قوس شیشه ای، تلاش کردند تا از حداقل فولاد در ساخت این بخش استفاده شود تا پلکان ورودی به صورت بخشی شفاف از کل ساختمان دیده شود. 

یکی از نکات جالب درباره سالن ورودی جدید موزه، نورپردازی آن است. معمار سازه تصمیم گرفت نورهای ال ای دی را به صورت یکپارچه درون پلکان به کار ببرد و در نهایت جلوه ای نورگیر و روشن به فضا ببخشد. دقیقا همان گونه که در بسیاری از آثار ون گوگ، مناظر روشن و آفتابگیر به چشم می خورند.

در نهایت با ساخت سالن شیشه ای جدید، دسترسی بهتری میان دو ساختمان جدید و قدیمی موزه ایجاد شده است. بازدیدکنندگان با ورود به این بخش ابتدا از پلکان شیشه ای پایین می روند و به راهرویی بزرگ هدایت می شوند. از این راهرو نیز به نوبه خود می توانند به دیگر گالری ها و بخش های موزه دسترسی پیدا کنند. 

موزه ون گوگ از بالا
داخل ساختمان ریتولد
نمای ورودی شیشه ای
داخل سالن ورودی جدید
ساختمان ریتولد

دانستنی هایی از موزه ون گوگ

1- از آن جا که طراحی های ون گوگ نسبت به نور حساس بوده و در معرض آن آسیب می بینند، امروزه تمام طراحی های این نقاش در مجموعه موزه نیستند. مسوولان موزه برای حفاظت بهتر از این آثار، هر بار 8 اثر را انتخاب کرده و در دوره های زمانی مختلف به صورت چرخشی آن ها را در معرض دید عموم قرار می دهند. 

2- در 3 نقطه از موزه ون گوگ تابلوها را در ارتفاع پایین تر نصب کرده اند تا کودکان بتوانند راحت تر تابلو را ببینید. در واقع هدف آن بوده تا بازدیدی خانوادگی را در این 3 نقطه رقم بزنند. کودکان به راحتی تابلوها را می بینند و از سویی خانواده‌ها اطلاعات هر تابلو را که در کنار آن و روی دیوار قرار دارد برای بچه ها می خوانند. در این بخش ها آثاری انتخاب شده اند که نشان دهنده علاقه ون گوگ به طبیعت، مکاتبات پر شور او و فعالیت قابل توجهش در بیمارستان سن-رمی است. البته باید بدانید موضوعات این سه نقطه هر سال عوض می شود.

3- همان طور که متوجه شدید ونسان ویلم ون گوگ، پسر تئو و برادر زاده ون گوگ معروف، کسی بود که در نهایت مجموعه گرانبهای عمویش را به ارث برد و البته در تاسیس موزه ون گوگ تاثیر بسیاری داشت. این تنها تابلوهای ونسان ون گوگ نبودند که به این جوان رسیدند، بلکه تمام وسایل این هنرمند هلندی به ویلم ون گوگ رسید و وسایل آزمایش رنگ و توپ های پشمی نیز از آن جمله بودند. امروزه این وسایل نیز در موزه ون گوگ قرار دارند. 

4- جالب است بدانید آخرین جمعه هر ماه، موزه ون گوگ میزبان رویدادی به نام «ونسان در جمعه ها» است. در این رویداد هنرمندان جوان و با استعداد شهر آمستردام حضور پیدا می کنند. در این روز به خصوص موزه ون گوگ تا ساعت 22:00 باز است. 

5- در سال 1991، 20 تابلوی ون گوگ از موزه به سرقت رفتند که در آن میان تابلوی مشهور خورندگان سیب زمینی نیز قرار داشت. البته با آن که تمام دزدها از ساختمان فرار کردند، 35 دقیقه بعد تمام تابلوها از ماشین رها شده ای پیدا شدند. متاسفانه این آثار در این حادثه به شدت آسیب دیدند. در جریان این دزدی بزرگ که بزرگترین سرقت هنری هلند پس از جنگ جهانی دوم نام گرفت، 4 مرد دستگیر شدند که 2 تن از آن ها از نگهبانان موزه بودند. هر یک از این افراد به 6 تا 7 سال زندان محکوم شدند. 

6- در سال 2002 میلادی نیز دو تابلوی دیگر از موزه ون گوگ به سرقت رفت که سارقان آن به سرعت دستگیر و به 4.5 سال زندانی محکوم شدند. البته کشف و بازیابی تابلو به همان سرعت صورت نگرفت و مدیران موزه اعلام کردند به ازای اطلاعاتی که برای پیدا کردن تابلوها دریافت کنند، جایزه ای 100 هزار یورویی اهدا خواهند کرد. تیم جرایم هنری اف بی آی این دزدی را جزو یکی از 10 سرقت گران هنری دانست و ارزش تابلوها را برابر با 30 میلیون دلار دانست. در نهایت پس از 14 سال، در سپتامبر 2016 هر دو تابلو در شهر ناپل ایتالیا پیدا شدند. بنا به گزارش مسوولان موزه ون گوگ، در حال حاضر این دو تابلو در وضع خوبی به سر می برند. 

7- ابتدای سال 2012 موزه ون گوگ شش ماه برای بازسازی تعطیل شد و در این زمان 75 تابلو به صورت موقتی در موزه آرمیتاژ سن پترزبورگ به نمایش درآمدند.

8- در 9 سپتامبر سال 2013 اتفاق جالبی رخ داد، یکی از قدیمی ترین نقاشی های گمشده ون گوگ در حالی پیدا شد که سال ها در اتاقک زیر شیروانی خانه‌ای خاک می خورد و گمان می رفت که متعلق به نقاشی گمنام و نروژی است. این تابلو غروبی را در صومعه مونتماژور فرانسه (Montmajour) به تصویر کشیده و در آن درختان، بوته ها و آسمان را می توان دید. تمامی این تابلو به سبک منحصر به فرد ون گوگ کشیده شده اند. جالب آن که پژوهشگران، تاریخ دقیق خلق این تابلو را به سادگی مشخص کردند؛ چرا که ون گوگ در طی نامه ای به تئو، در تاریخ 4 جولای 1888 از این اثرش سخن گفته بود.

9- فیلم «دوستدار تو، ونسان» یا Loving Vincent نخستین انیمیشن تمام نقاشی شده در دنیاست. این فیلم که واپسین سال های زندگی ونسان ون گوگ را روایت می کند، ترکیبی از حقایق زندگی این هنرمند هلندی است که در قالب فیلمنامه ای تخیلی ارایه می شود. تولید این فیلم انیمیشنی 5 سال به طول انجامید و تولید و نقاشی تک تک صحنه هایش به عهده 125 نقاش حرفه ای در زمینه رنگ و روغن قرار داشت. پروژه انیمیشن دوستدار تو، ونسان با حمایت موزه ون گوگ انجام شد و دست اندرکاران فیلم برای گردآوری اطلاعات خود از مرکز تحقیقات این موزه بهره بردند. جالب است بدانید این انیمیشن در سال 2018 نامزد دریافت جایزه اسکار در بخش بهترین انیمیشن شد اما نتوانست این جایزه را به دست بیاورد. 

10- اگر دوست دارید کودک تان از همین سنین کم با آثار معروف ون گوگ آشنا شود، سری به این لینک بزنید. در این صفحه از وبسایت موزه می توانید تعدادی از نقاشی های ونسان ون گوگ را پرینت بگیرید و به کودکان‌تان اجازه دهید تا به میل خود آن ها را رنگ آمیزی کنند. 

11- جالب است بدانید موزه ون گوگ تورهای به خصوصی به نام پاپ آپ (Pop-up) را در دیگر شهرهای دنیا برپا می کند تا به این ترتیب هنردوستان از نقاط مختلف جهان بتوانند با ون گوگ و شاهکارهایش از نزدیک آشنا شوند. 

12- در سال 2015 و به هنگام افتتاح ورودی جدید موزه، 125 هزار شاخه گل آفتابگردان در دور تا دور موزه و فضای آن کاشته شد. گل آفتابگردان با الهام از تابلوهای معروف آفتابگردان ون گوگ، برای کاشت انتخاب شدند. 

Photo by : Unknown

ویدیویی جذاب از موزه ون گوگ را مهمان کارناوال باشید:

 

 

سخن آخر

با هم به یکی از مشهورترین موزه های دنیا در آمستردام رفتیم و گشت مفصلی در موزه ون گوگ زدیم. این موزه که مهم ترین جاذبه پایتخت هلند نیز محسوب می شود، تعدادی از شاخص ترین آثار هنرمند هلندی معروف، یعنی ون گوگ را نیز در اختیار دارد. 

نظر شما درباره این موزه چه بود؟

چقدر با ون گوگ و سرگذشتش آشنایی داشتید؟

آیا تا به حال به این موزه رفته اید؟

دیدگاه ها و خاطرات خود را با ما در میان بگذارید و بگویید این بار به سراغ معرفی کدام یک از موزه های معروف جهان برویم. 

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

5

بررسی شده توسط زينب شيرازی

کیفیت عملکرد راهنما(عالی) 5
شرایط نگهداری آثار(عالی) 5
دسترسی به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی(عالی) 5
امکانات ویژه بازدید از موزه(عالی) 5

نقاط قوت

 • هزینه ورودی مناسب
 • دارای مجموعه های متنوع
 • دارای امکانات رفاهی مناسب
 • مناسب برای افراد کم توان جسمی
 • دسترسی مناسب

نقاط ضعف

 • ندارد

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 5 رای

4.8

دوستان

1

آیا بازدید از موزه ون گوگ آمستردام را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
کیفیت عملکرد راهنما(عالی) 5
نحوه برخورد کارکنان(عالی) 4.6
شرایط نگهداری آثار(عالی) 4.9
دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی(عالی) 4.6
امکانات ویژه بازدید از موزه(عالی) 4.9

موزه ون گوگ آمستردام را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد

4.8

سالها پیش در کانون زبان ایران ،اون موقع به ما آلمانی رو با متُد moment mall از انتشارات لانگن شاید می آموختم .یادمه یه درس کامل در مورد وینسنت ونگوک و سبک نقاشی ونوع نگاه اون‌ونیز استفاده منحصر به فرد اون از نور ورنگها به طور خارق العاده ای من رو تحت تاثیر قرار داد .وهمیشه خاطرات خوبی از اون درس از دوران زبان آلمانی واسم مونده طوری که اون نقشیهای زیباش اون دوران خوش رو واسم پر رنگ تر وخواستنی تر جلوه میکنه وتداعی اون دوران واسم لذت بخشتر میشه .یادش به خیر .

سفر با دوستان
تجربه سفر undefined به موزه ون گوگ آمستردام

انتشار: 28 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
حسين شمس

4.8

با این همه استعداد همچین زندگی سختی داشته میشه گفت جزء بکی از معصوم ترین هنرمنداست که بعد از مرگش به شهرت رسید نقاشی هاش بینظیره من شب پرستاره و پستچی رو دوست دارم پیشنهاد میکنم فیلم loveing vincent رو حتمن ببینید

انتشار: 28 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
نيكا عباسى

4.8

برای دوستانی که آثار ون گوگ شاید چندان به دلشون نشینه میگم… این تابلوها رو باید از نزدیک دید. نوع بکار گیری رنگ در آثارش خیلی خیلی زیباست. من شب پرستاره اش رو خیلی دوست دارم. ون گوگ مانند بسیاری دیگر هنرمندان بنظرم نابغه بوده و شاید هنوز کاملا کشف نشده.

انتشار: 28 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست